Jak sprowadzić auto z USA do Polski? Zacznijmy od tego, że… nie jest to wcale tak kosztowny proceder, jak można byłoby się tego spodziewać. Problemem jest raczej konieczność wypełnienia wielu różnych formalności i nadzorowania wszystkiego na miejscu, to jest na terytorium USA.
Auto ze Stanów do Polski — etapy importu
Po pierwsze, chcąc kupić auto w USA, warto zrobić to za pośrednictwem jednej z tamtejszych giełd. Dzięki temu prawdopodobieństwo tego, że treść ogłoszenia będzie odwzorowywać faktyczny stan pojazdu, znacząco wzrośnie. Po drugie, samo zwycięstwo w licytacji nie oznacza końca problemów! Licytacja powinna odbywać się w miejscu znajdującym się w pobliżu wschodnich portów, gdyż dzięki temu koszt przewozu auta do miejsca załadunku będzie tańszy. Gdy auto z Ameryki jest już w porcie, konieczne jest opłacenie frachtu. Klient wykupuje miejsce w kontenerze, uiszcza opłaty celne i po mniej więcej tygodniowym rejsie dostaje się do Europy.
Niemcy, Polska i koszty
Z punktu widzenia kupującego, lepiej sprowadzić amerykański pojazd do jednego z portów niemieckich (np. Bremerhaven). Wynika to z niższego podatku VAT w Niemczech. W Polsce inwestor musi zapłacić aż 23 procent VAT. Z kolei na terytorium zachodniego sąsiada stawka ta spada do 19 procent. W niemieckich (lub w polskich) portach trzeba jeszcze ponieść koszty z tytułu obsługi portowej i pozostałych formalności. Dopiero wtedy można skorzystać z wynajmu firmy zewnętrznej, która podwiezie auto pod wybrany adres w Polsce.
Koszty, koszty i jeszcze raz koszty
Na tym wydatki i problemy inwestora jeszcze się nie kończą. Musi on:
- dokonać podstawowych napraw, których zakres wynika ze stanu technicznego auta i konieczności dostosowania go do polskich przepisów drogowych,
- zarejestrować auto w Polsce, co wiąże się z szeregiem opłat (w tym z kosztami tłumaczenia dokumentów),
- ubezpieczyć pojazd zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami,
- dokonać kontroli technicznej, od której wyniku zależeć będzie dopuszczenie pojazdu do poruszania się po polskich drogach itd.
Jak łatwo sprowadzić amerykańskie auto?
Wszystkie powyższe etapy można przejść samemu, aczkolwiek dużo lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy firm zewnętrznych. Ich zadaniem jest realizacja wszystkich formalności, w tym również związanych z dopuszczeniem auta do jazdy po polskich drogach.
Czy to wszystko się opłaca? Biorąc pod uwagę specyfikę amerykańskiego rynku motoryzacyjnego — tak! Auta z USA są zwykle dużo tańsze od swych europejskich odpowiedników, w związku z czym często wykorzystuje się je jako środek inwestycyjny. Zamiast jednak samemu zawracać sobie głowę wszystkimi formalnościami, skontaktuj się z polecanym handlarzem samochodami: https://carforfriend.pl/import-z-usa/!