Jakie opony zimowe wybrać?

Opony zimowe to od jakiegoś już czasu pozycja obowiązkowa w naszym kraju. Wraz z pojawieniem się zapowiedzi pierwszego śniegu lub przymrozków, następuje także wzmożony ruch w branży związanej z wymianą opon letnich na opony zimowe. Jednak nie zawsze wybór opon zimowych jest łatwy. Wynika to z wielu czynników, chociażby z tego, że modeli i rodzajów opon zimowych jest naprawdę dużo. Czym zatem warto się kierować aby wybrać dobre opony zimowe do swojego samochodu? Przyjrzyjmy się temu tematowi trochę bliżej!   

Słów kilka o oponach zimowych

Warto na samym początku w ogóle przypomnieć, dlaczego powinno się zainwestować w opony zimowe. Nie ma potrzeby rozwodzić się za bardzo nad tym tematem. Wystarczy wspomnieć, że sam skład opon zimowych jest dostosowany do pracy w niskich temperaturach. Opony tego typu mają w swoim składzie więcej kauczuku. Ostatecznie ma to niezwykle istotny wpływ na zwiększenie przyczepności opony do podłoża.  Inną sprawą jest wzór bieżnika. W ogumieniu przeznaczonym na zimę jest on zdecydowanie głębszy co poprawia szczególnie prowadzenie po śniegu.

opony zimowe

Jakby więc nie patrzyć, zimą lepiej sprawdzi się tańsza „zimówka” niż najdroższe i najlepsze opony letnie. Tutaj nie ma miejsca na dyskusje czy niedowierzanie. Po prostu kwestia wymiany opon na zimę jest sprawą oczywistą i wskazują na to wszelkie testy opon. Opony zimowe warto kupić zawsze!

 

Co brać pod uwagę przy wyborze opon zimowych?

Pomijając już fakt tego jak konkretne opony zachowują się na mokrej nawierzchni czy też to jak sprawują się opony asymetryczne na suchej nawierzchni i tej z warstwą błota pośniegowego. Jedną z najważniejszych sprawa związanych z wyborem konkretnego modelu opon zimowych jest to jak użytkujemy nasz samochód, czyli styl naszej jazdy oraz przypuszczalne roczne przebiegi. Jeśli naszym samochodem nie robimy zbyt wiele kilometrów zimom a do tego jesteśmy kierowcami spokojnymi i taki styl jazdy preferujemy, spokojnie możemy zdecydować się na ogumienie klasy średniej. 

Jeśli natomiast preferujemy bardziej sportowy styl jazdy i lubimy szybszą jazdę, lepiej zainwestować w zimowe opony klasy premium, które sprawdzą się lepiej nawet na oblodzonej nawierzchni. Warto w takiej sytuacji wrócić uwagę także na indeks prędkości W przypadku. Warto przede wszystkim ściśle stosować się do tego, co mówi producent samochodu, pamiętając, że w wypadku opon zimowych indeks ten można obniżyć o 1. 

Oczywiście wybierając opony zimowe warto zwrócić uwagę na jeszcze więcej rzeczy. W przypadku opon zimowych są one bardzo ważne i nie można o nich zapominać! Zdecydowanie więcej o samych oponach zimowych można znaleźć na stronie https://noweopony.pl/opony/zimowe. Przy okazji to właśnie tam można uzyskać najlepsze ceny na opony tego typu!

Redakcja spytajmechanika.pl