Coraz więcej dużych przedsiębiorstw korzysta z możliwości outsourcingu usług logistycznych. Cały proces dostarczania takich usług jest skomplikowany i przebiega etapami. Jak więc wygląda cała procedura? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje związane ze specyfiką logistyki kontraktowej.
Na samym początku osoby zarządzające przedsiębiorstwem musza dokonać wyboru odpowiedniej firmy logistycznej. Na rynku dostępnych jest bardzo wielu dostawców tego rodzaju usług. Następnie, po uzgodnieniu zasad współpracy oraz ustaleniu terminu rozpoczęcia działań, dochodzi do podpisania porozumienia o świadczonych usługach.
Działalność firmy spedycyjnej
Przedsiębiorca dostarcza firmie logistycznej przesyłki zawierające konkretne towary. Taki towar musi zostać rozładowany oraz podzielony na mniejsze części. Proces ten nazywamy dekonsolidacją. Paczki układane są na przeznaczonych do tego regałach w hali magazynowej. Gdy tylko pojawi się informacja o złożeniu przez klienta zamówienia na konkretny produkt, pracownicy magazynu przygotowują oraz odpowiednio zabezpieczają paczkę dla odbiorcy. Niektóre firmy logistyczne oferują także usługi foliowania, etykietowania czy drukowania instrukcji obsługi sprzętu. Jak widać, logistyka kontraktowa to szereg działań, które firma logistyczna podejmuje na rzecz swojego klienta. Cały proces kontrolowany jest za pomocą systemu WMS, który został przygotowany specjalnie do celów zarządzania magazynami.
Jak już wspomnieliśmy, na rynku nie brakuje firm logistycznych. Wiele z nich dysponuje magazynami o pojemności setek tysięcy metrów kwadratowych. Niektóre firmy wyróżniają się autorskimi systemami WMS, indywidualnym podejściem do klienta, wysoko wykwalifikowanymi prawnikami, obsługą sklepów internetowych czy ofertą korzystnego ubezpieczenia towarów a także atrakcyjnymi cenami.
Kto korzysta z logistyki kontraktowej?
Z usług logistyki kontraktowej najczęściej korzystają przedsiębiorstwa, które nie mają możliwości, doświadczenia, zasobów ani czasu, by samodzielnie zorganizować transport, magazynowanie i przesyłanie towarów. Trzeba być świadomym, że cały proces jest niezwykle zawiły oraz wymaga zakupienia hal o ogromnej powierzchni, a także specjalistycznych pojazdów. Dlatego outsourcing tego rodzaju usług jest dziś na porządku dziennym.
Jakie są zalety logistyki kontraktowej?
Dla zapracowanego przedsiębiorcy nie ma nic lepszego, jak dobra usługa oszczędzająca jego środki, cenny czas oraz poprawiająca organizacje jego pracy. Odpada konieczność zakupu drogich magazynów czy sprzętu. Nie ma potrzeby zatrudniać dodatkowych pracowników. Profesjonalne firmy logistyczne zapewniają bezpieczeństwo towarów wszelkiego rodzaju. Tym sposobem przedsiębiorca może skupić się tym, co w jego branży jest najważniejsze. Poświęca więc czas na tworzenie i udoskonalanie innowacyjnych produktów, zdobywanie wiedzy na temat rozwijających się potrzeb klientów. Może szkolić pracowników oraz zajmować się marketingiem i promowaniem marki. Warto więc inwestować w usługi logistyczne i zająć się tym, co jest rzeczywistym celem działania naszego biznesu.