Strona główna
Logistyka
Tutaj jesteś

Praca w logistyce

21 kwietnia 2020

Praca w logistyce nie należy do prac, które mogą wykonywać wszyscy. Bywa ona mocno stresująca, zwłaszcza jeśli po drugiej stronie mamy nerwowych klientów, z którymi ciężko jest się dogadać albo pracujemy w firmie, w której musimy dokonywać sporej ilości rozładunków różnych towarów.

Zacznijmy od tego, iż logistyka to nie tylko dział, który odnosi się do pracy związanej z wózkami, paletami itd., ale to i również praca biurowa oraz transport — samochody ciężarowe. Zacznijmy od opisania poszczególnych stanowisk.

Praca w logistyce jako wózkowy


Wózkowi to osoby, które mają rzeczywisty i bezpośredni kontakt z towarem. Zwykle zajmują się rozładunkiem towaru w różnych warunkach atmosferycznych, jeśli ich zakład pracy nie ma przeznaczonego miejsca na rozładunek. Wózkowi mogą korzystać z różnych wózków widłowych, ale zazwyczaj wykorzystuje się do tych celów wózki gazowe. Do zadań specjalnych są adekwatnie większe wózki, czyli takie, które są w stanie podnieść większy ciężar — zwłaszcza są one przydatne przy rozładunkach blach czy specjalistycznych maszyn lub pras. Wózkowy rozładowując samochód, zazwyczaj podpisuje dokument potwierdzający rozładunek – na terenie Polski – CMR. Kierowca powinien również wręczyć wózkowemu odpowiednie dokumenty, które tyczą się rozładowanej dostawy. Jeżeli ich nie ma, istnieje prawdopodobieństwo, że znajdują się na którejś z palet. Jeżeli i tam ich nie ma wtedy logistyk, który znajduje się w biurze — kontaktuje się bezpośrednio z dostawcą. Dokumenty odgrywają kluczową rolę, gdyż na ich podstawie zostanie dokonane przyjęcie do systemu.

Praca w logistyce jako pracownik biurowy


Wszystko zależy od tego, w jakim systemie działa dany zakład. Jednym z najbardziej znanych systemów jest SAP. W ogromnych firmach – korporacjach – praca w tym systemie jest niezbędna, jeśli logistyka ma działać na pełnych obrotach. To za pomocą niego dokonuje się wcześniej wspomnianych przyjęć towaru, wysyłek do klientów, jak i regulowaniu poszczególnych komponentów na terenie danego zakładu. Jeżeli chcemy działać w SAP-ie, należy przejść kilkutygodniowe szkolenie, ale tak naprawdę największą wiedzę można zdobyć wtedy, kiedy zostajemy rzuceni na głęboką wodę.

Logistyka w transporcie


Samochody ciężarowe, które transportują towary z punku A do punku B, zwykle ich praca wiążą się z wielogodzinną jazdą. Sprzymierzeńcami kierowców są spedytorzy, którzy informują ich, gdzie mają jechać i gdzie mają dostarczyć konkretny towar. W zależności od długości trasy – stawki mogą być różne. Czasami praca wiąże się ze stresem, zwłaszcza kiedy klient od spedytora wymaga, aby towar został dostarczony na konkretny dzień i konkretną godzinę.

A więc jak widać z powyższych informacji wynika, że praca logistyka bywa bardzo ciekawym zajęciem. Najbardziej rozwijająca jest praca biurowa, niemniej jednak wiąże się ona często ze sporym stresem o którym zostało wspomniane wcześniej. Branża związana z transportem może stać się wręcz naszą pasją, dzięki której możemy wykazać się zdobytymi przez lata umiejętnościami w danej korporacji. Doświadczenie, które zdobędziemy będziemy mogli wykorzystać w przyszłości.

parking podziemny

Redakcja spytajmechanika.pl

Dla każdego fana motoryzacji - spytajmechanika.pl to zbiór najciekawszych materiałów o autach, transporcie i mechanice. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi kategoriami i wkroczenia do innego świata!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Najtańsze przesyłki do Niemiec wysyłaj kurierem

Praca w logistyce

21 kwietnia 2020

Jesteś zainteresowany reklamą?