Większość polskich producentów żywności stara się sprzedawać swoje produkty zarówno w kraju, jak i zagranicą. W niektórych przypadkach konieczne jest zadbanie o odpowiedni transport, ponieważ produkty mogą stracić swoje właściwości w nieodpowiednich warunkach. Przykładem jest mięso oraz nabiał. Wszyscy wiemy, że wysoka temperatura sprzyja psuciu się jogurtów, serków lub wędlin. Właśnie dlatego do ich przewożenia konieczny jest transport chłodniczy. Specjalnie wyposażone kontenery mogą przewozić na dalekie odległości towar, który nie popsuje się nawet po kilku dniach drogi.
Jak w tym aspekcie działają duże firmy?
Wielu dużych producentów żywności kupuje własne samochody ciężarowe wyposażone w agregaty umożliwiające utrzymanie niskiej temperatury. Mniejsze firmy nie mogą pozwolić sobie na zakup takich aut, ponieważ kosztują one majątek. Dodatkowo konieczne byłoby kupienie ich w większej ilości, by można było sprawniej przewozić towar. Z posiadaniem samochodu wiążą się kolejne koszty, które przy prowadzeniu firmy mogą okazać się przysłowiowym gwoździem do trumny. Wystarczy, aby w trudniejszych czasach zepsuł się samochód i konieczna była naprawa. Poza oczywistym brakiem możliwości wykorzystania samochodu rodzi się potrzeba kosztownej wymiany jakiegoś elementu, która w przypadku samochodów ciężarowych sporo wynosi.
Dlaczego? Chociażby z powodu małej dostępności nowych części, skomplikowanej naprawy i konieczności zapewnienia odpowiednich warunków do wykonania wymiany elementu. W końcu samochód ciężarowy jest bardzo duży i nie wstawimy go do swojego garażu, aby pomajsterkować. W tym czasie produkty nadal trzeba dowozić w odległe miejsce ponieważ większość producentów ma podpisane długoterminowe umowy ze swoimi kontrahentami. Zerwanie umowy może okazać się bardzo kosztowne, więc trzeba załatwiać na szybko samochód zastępczy. Generuje to dodatkowe koszta i zabiera mnóstwo czasu, ponieważ zazwyczaj wynajem aut nie jest tak prosty jak mogłoby się wydawać.
Alternatywa dla zakupu samochodów ciężarowych – firma transportowa
Wielu ludzi korzysta z usług transportowych, więc firmy zajmujące się przewozami towarów mają pozamawiane terminy. W obliczu takich niedogodności, które mogą nastąpić przy użytkowaniu własnego samochodu ciężarowego, wielu producentów żywności decyduje się na skorzystanie z usług firm zewnętrznych. Jest to o wiele bardziej wygodna forma, ponieważ nie wymaga od osoby wynajmującej większego wkładu niż finansowy.
Oczywiście nie jest to tanie rozwiązanie, jednak w porównaniu do przyszłych problemów z naprawami i szukaniem aut zastępczych okazuje się korzystniejsze. Mali producenci tak naprawdę nie muszą inwestować we własny samochód, który potem będzie trudno sprzedać. Zalicza się on do aktyw firmy, jednak jego eksploatacja i ogólny koszt mogą spowodować krach w budżecie przedsiębiorstwa. Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na wtapianie pieniędzy w przysłowiową studnię bez dna. Wynajem transportu chłodniczego wydaje się być korzystniejszy z punktu widzenia małego przedsiębiorcy, który nie ma dużej ilości kontrahentów. Właśnie z tego powodu warto się nad nim zastanowić.