Sprężyny gazowe w samochodach – kiedy wymienić?

Sprężyny gazowe w motoryzacji mają wiele zastosowań od klap bagażnika po maskę. Wielokrotnie używane narażone są na zużycie i prędzej czy później tracą swoje właściwości co skutkuje nie trzymaniem maski samochodu i koniecznością stosowania tzw. kija. 

Kiedy warto wymienić sprężyny gazowe w samochodzie? 

Pierwszym znakiem do wymiany sprężyn gazowych na nowe jest powolne opadanie maski lub klapy bagażnika tuż po jej uniesieniu. Wyrobienie siłowników czuć już przy maksymalnym wychyleniu i objawia się brakiem oporów podczas podnoszenia. Pierwsze symptomy mogą pojawić się niespodziewanie najczęściej tylko w jednym siłowniku. Różnice w sile jaką musimy włożyć do zamknięcia klapy jest odczuwalna i dzięki temu możemy odpowiednio wcześniej zareagować.

Podczas wymiary warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Pierwszą rzeczą o jakiej powinniśmy pamiętać jest domyślne ciśnienie jakie jest w oryginalnym siłownikach. Jeśli w naszym samochodzie nie było oryginalnych siłowników po zakupie warto jest dopytać na forach, lub wejść na stronę oferującą części do nadwozia danego modelu. Ciśnienie w siłownikach jest bardzo ważne ponieważ pozwala na płynne unoszenia i zamykanie klapy bagażnika/ maski bez wkładania w to większej siły. Użycie siłowników o zbyt dużym ciśnieniu będzie skutkować. Zbyt szybkim otwieraniem się pokrywy bagażnika i utrudnionym zamykaniem.

Sprężyny gazowe do samochodów najlepiej kupować z autoryzowanych serwisów dających gwarancje na sprzęt. W przypadku sprężyn gazowych do samochodów ewentualna usterka może spowodować niekontrolowane zamknięcie się klapy i przytrzaśnięcie części ciała. W przypadku takiego rodzaju siłowników warto stawiać na jakość.

Dlaczego nie warto wybierać najtańszych zamienników?

Producenci najtańszych zamienników nie przywiązują dużej wagi do jakości oraz dbałości o dopasowanie do danego modelu. Przy wyborze zamiennika może okazać się on niedopasowany do naszego modelu auta. Sprężyny gazowe w samochodach ułatwiają nam życie a zakup dobrej jakości części do naszego auta sprawi że będziemy cieszyć się ich niezawodnością przez lata.

Różnica w cenie sprężyn gazowych do samochodów w przypadku zamienników może wynosić aż 50% jednak warto poświęcić niższą cenę dzięki czemu zyskamy niezawodną pracę naszych sprężyn gazowych przez wiele lat. Jeśli mamy do wyboru oryginały to zawsze również wybierajmy tego rodzaju części dzięki czemu będziemy mieli pewność doskonałego spasowania elementów. Oczywiście aby unikać usterek w przyszłości należy wymieniać sprężyny gazowe parami.

Redakcja spytajmechanika.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.