Wymiana opon w samochodzie

W związku z rozpoczęciem się sezonu wiosennego, trzeba przygotować nasze samochody na wymianę opon. Możemy skorzystać z serwisów samochodowych, które wykonają taką usługę. W dzisiejszych czasach jest duży wybór mechaników samochodowych, warto zapoznać się z kosztami, jakie będziemy musieli ponieść za taką usługę.

Wymiana opon – samodzielnie czy nie?


Wymiana opon w aucie co prawda nie jest skomplikowaną czynnością, aczkolwiek warto skorzystać z fachowej pomocy. Czas wymiany opon zależny jest od pojazdu oraz rodzaju koła. Kiedy przyjedziemy do warsztatu samochodowego z pełnymi kołami to średni czas wymiany będzie wynosił około 20 minut. Jeśli stwierdzisz, że sam wymienisz opony w aucie pamiętaj o kilku kluczowych zasadach. W samochodzie nie powinno być pasażerów, silnik powinien być wyłączony, hamulec ręczny zaciągnięty. Następnie luzujemy śruby w każdym z czterech kół, ale jeszcze ich nie wyciągamy. Podnosimy samochód za pomocą podnośnika hydraulicznego. Po podniesieniu, wyciągamy śruby i zdejmujemy koła. Nowe koła umieszczamy w miejsce poprzednich, dokręcamy każdą z śrub.
Opuszczamy samochód i nakładamy felgi na opony.

Profesjonalna wymiana opon – co dalej?


Teraz pozostaje nam nic innego, jak tylko cieszyć się z jazdy samochodem. Nowe opony powinny być odpowiednio napompowane, zmniejszy tu zużycie paliwa, dzięki czemu nasz jazda będzie bardziej ekonomiczna. Napompowane opony muszą być dobrze wyważone, każda z opon powinna zawierać takie samo ciśnienie. Zapewni to bezpieczeństwo a nasz samochód zachowa stabilną pozycję na drodze. Gdzie można napompować opony ?
Pierwszym miejscem ogólnodostępnym dla wszystkich osób, jest to stacja benzynowa, gdzie możemy napompować nasze opony za pomocą kompresora. Również można kupić urządzenie przenośnie, które będziemy mieli cały czas pod ręką, w domu. Kiedy zdecydujemy się na wymianę opon u mechanika warto poprosić o napompowanie opon. W warsztatach samochodowych posiadają odpowiednie urządzenia, przeznaczone do takich czynności.

Firmy transportowe posiadają zaplecze w postaci własnych serwisantów, którzy pracują często daleko od domu, pomagając w naprawie uszkodzonych samochodów, ciężarówek.
Praca zawodowego kierowcy jest wymagająca uwagi i ciągłego skupienia, lecz zawsze oferuje inne wyzwania, przez co nie jest monotonna. Skierowana jest głównie do pasjonatów czterech kółek i ludzi szukających przygód. W takiej pracy trzeba sobie radzić z samotnością, ponieważ większość czasu spędzamy jadąc z punktu a do punktu b. Niekiedy kierowca zawodowy jest poza domem nawet kilka tygodni, to uciążliwe dla rodzinny i najbliższych przyjaciół. Jednak praca kierowcy zawodowego jest bardzo dobrze opłacana i pozwala zwiedzić ciekawe zakątki świata. Oczywiście przez te kilka tygodni, w których jesteśmy poza domem, kabina ciężarówki staje się naszym głównym miejscem odpoczynku. Niezależnie od warunków pogodowych kierowca musi prowadzić, żeby dowieźć ładunek do celu. Często jest to wyścig z czasem co powoduje dodatkowe obciążenie psychiczne. Praca kierowcy nie jest dla wszystkich, naprawdę trzeba mieć zamiłowanie do wykonywania tego zawodu.

Redakcja spytajmechanika.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *