Wybieramy akumulator do kampera

Podczas podróżowania kamperem trzeba zadbać o naprawdę ogromną ilość rzeczy i spraw, których nie spotyka się na co dzień w przypadku jazdy zwykłym samochodem. Jedną z najważniejszych jest oczywiście to, aby pasażerowie mieli cały czas dostęp do energii elektrycznej. A to jak oczywiście każdy wie, zapewnia akumulator. Jak się go jednak powinno wybierać do takiego pojazdu jak kamper?

Na co powinno się zwracać uwagę?

Najważniejszą sprawą, o której trzeba pamiętać, gdy kupuje się akumulator do kampera, to aby wiedzieć, że w pojeździe obecne są aż dwa modele. Jeden klasyczny, przeznaczony do obsługi elektryki samochodu, a drugi do zasilania strefy mieszkalnej z całym wyposażeniem. Ten pierwszy wykorzystywany jest do uruchamiania silnika i podtrzymywania jego pracy, podczas gdy drugi zasila oświetlenie, telewizor, czy też wszystkie pozostałe sprzęty. Jak więc widać, łatwo się można domyślić, że oba te modele muszą się znacznie różnić od siebie swoją budową i charakterem pracy. Oprócz tego warto podczas kupowania akumulatora do kampera mieć na uwadze także to, jaki będzie jego sposób montażu. Jak się bowiem okazuje, w zależności od modelu kampera montaż może być nieco inny. Warto więc przed zakupem mieć to na uwadze. Oczywiście kluczową sprawą podczas wybierania takiej baterii jest to, aby posiadała ona wystarczającą ilość energii. Pojemność akumulatora to parametr, który określa to, jak długo będzie on w stanie zasilać określone urządzenia. Żeby dobrać pojemność, powinno się zsumować zapotrzebowanie na energie wszystkich obecnych w kamperze urządzeń i dołożyć do otrzymanego wyniku 20% dla bezpieczeństwa.

Jaki typ akumulatora wybrać?

Oczywiście samo umiejscowienie, czy też pojemność to nie jedyne cechy, na które trzeba koniecznie zwrócić uwagę, gdy wybiera się akumulator do kampera. Kluczowe w tym wypadku jest to, jaka będzie jego technologia wykonania. Jak się bowiem okazuje, na rynku istnieje kilka modeli. Do tych najpopularniejszych z pewnością można zaliczyć akumulator z ciekłym elektrolitem, wykonany w technologii AGM oraz GEL. Czym się one charakteryzują? Zdecydowanie najtańszym, choć raczej nie polecanym modelem, jest akumulator z ciekłym elektrolitem. Przede wszystkim na uwadze trzeba mieć to, że taki akumulator swoją charakterystyką pracy nie odpowiada warunkom, które panują w kamperze. Jest on bowiem zupełnie nieprzystosowany do częstego użytkowania, co oczywiście w kamperze jest normą. Co więcej, może być on nieszczelny, a to oznaczać może nawet zagrożenie dla ludzkiego życia. Z powodu nieszczelności wydobywać się z niego mogą trujące opary, które w przestrzeni mieszkalnej kampera byłyby niezwykle niebezpieczne.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest akumulator wykonany w technologii AGM. Czym się ona charakteryzuje? Jest to wersja, która zamiast płynnego elektrolitu zbudowana jest na bazie elektrolitów zrobionych z włókna szklanego. Dzięki temu jest to bateria w pełni bezpieczna i niezagrażająca zdrowiu. Akumulator AGM świetnie znosi regularną pracę i cykliczne ładowanie i rozładowywanie. Niestety również i on nie może być polecony z czystym sumieniem do kampera, ponieważ bardzo wolno się on ładuje, co może stanowić problem. Zdecydowanie najlepszą propozycją do pracy w kamperze, jest akumulator GEL. Jest to wersja, która kosztuje zdecydowanie najwięcej. Warto jednak się na nią zdecydować, ponieważ wykazuje się ona również ponad przeciętną żywotnością, która często sięgnąć może nawet 8 lat. Wszystko dzięki temu, że taki akumulator bez najmniejszych problemów znosi cykle ładowania i rozładowywania. Jest to bateria, którą bez ryzyka można zupełnie rozładować i która bardzo szybko ponownie się naładuje do pełna.

Redakcja spytajmechanika.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *