Jak dbać o klimatyzację?

Warto mieć świadomość, że klimatyzacja nie jest już zaliczana do produktów luksusowych. Z roku na rok coraz większa liczba klientów posiada ją w swoich samochodach. Należy mieć świadomość, że klimatyzacja będzie służyła nawet przez wiele lat, jeżeli poświęci się jej odpowiednio dużo uwagi. Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że klimatyzacja nie będzie wymagała tylko i wyłącznie systematycznych przeglądów. Produkt powinien być także właściwie użytkowany nie tylko latem, ale również zimą.

Jak poprawnie korzystać z klimatyzacji?

Rekomendowane jest przede wszystkim jeszcze przed włączeniem klimatyzacji bardzo dokładnie przewietrzyć samochód. Jak wiadomo podczas upalnych dni w samochodzie może być nawet kilkadziesiąt stopni ciepła. Zalecane jest zatem jeszcze przed rozpoczęciem schładzania otworzyć okno przynajmniej na kilka minut w celu wyrównania temperatury.

Z kolei włączając klimatyzację należy zamknąć wszystkie okna. W ten prosty sposób powietrze w samochodzie schłodzi się zdecydowanie szybciej. Rekomendowane jest używanie klimatyzacji przynajmniej raz w tygodniu. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że w mechanizmie omawianej klimatyzacji znajdują się olej, który jest właściwie rozprowadzany przez czynnik chłodzący.

W przypadku, gdy mechanizm nie będzie używany przez dłuższy czas olej może osadzić się na częściach klimatyzacji. W ten sposób w przypadku kolejnego uruchomienia sprężarka nie będzie odpowiednio dobrze nasmarowana. Nie jest zalecane dopuszczanie do dłuższych przerw jeżeli chodzi o użytkowanie klimatyzacji, nawet w przypadku chłodniejszych temperatur. W zupełności powinno wystarczyć włączenie klimatyzacji raz w tygodniu na 15 minut.

Używaj klimatyzacji do odparowania szyb

W przypadku, gdy temperatura będzie tak niska, że nie będzie konieczności chłodzenia wnętrza samochodu, rekomendowane jest zdecydowanie się na włączenie klimatyzacji, by doprowadzić do odparowania szyb. Nie wszyscy mają świadomość, że odparowanie szyb będzie zdecydowanie szybsze w porównaniu do podgrzewania szyb. Ponadto umożliwia na pozbycie się nadmiaru wilgoci z samochodu na zewnątrz.

Zalecane jest wykonywanie przeglądu klimatyzacji raz na rok albo co 10 tysięcy kilometrów. Warto wiedzieć, że w trakcie wspomnianego przeglądu wymieniany jest filtr kabinowy, a także czyszczony jest układ klimatyzacji.

Należy również wiedzieć, że w przypadku, gdy nie zostanie wymieniony filtr kabinowy, klimatyzacja nie będzie chłodziła powietrza.

Z kolej jeżeli chodzi o czyszczenie omawianej klimatyzacji występują dwie bardzo skuteczne metody. Zdecydowanie starsza, jednak bardzo efektywna polega na czyszczeniu za pomocą ozonu. Ponadto wewnątrz samochodu należy umieścić ozonator, a następnie zamknąć samochód na kilka minut w celu zabicia bakterii, roztoczy czy pozbyć się zanieczyszczeń znajdujących się w klimatyzacji. Warto również wiedzieć, że omawiany produkt z roku na rok coraz częściej jest czyszczony za pomocą ultradźwięków. Rekomendowane jest jednak przynajmniej raz w roku odwiedzić serwis w celu wyczyszczenia klimatyzacji.

Redakcja spytajmechanika.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *