Jak wycenić auto?

Zakup własnego samochodu to marzenie każdego kierowcy. Kiedy jednak kupujesz pojazd z drugiego obiegu, a nie z salonu, to nie masz stuprocentowej pewności, że otrzymasz dokładnie to, za co zapłaciłeś. Sprzedawca może nie poinformować Cię o wadach ukrytych. Może też zataić wypadek czy stłuczkę oraz zawyżyć cenę. W takim przypadku przydatna okazuje się rzetelna wycena samochodu. Jak ją przeprowadzić?

Jakie są metody wyceny samochodu?

W pierwszej kolejności znajdź punkt odniesienia. Wiesz, jakiego rodzaju markę samochodu chcesz nabyć i jaki rocznik wchodzi w rachubę? Najprostszy sposób to zorientowanie się w cenach interesujących Cię pojazdów na różnego rodzaju internetowych aukcjach. Przydatne są też specjalne kalkulatory, które umożliwiają wprowadzenie danych takich jak marka, rok produkcji czy przebieg. Wynikiem jest uśredniona cena samochodu.

Tego typu rozwiązania to dobra podstawa w sytuacji, gdy zamierzasz sprzedać pojazd. Jednak przy zakupie sprawa wygląda trochę inaczej. Wstępna ocena sytuacji nie da Ci pewności, że samochód, który zamierzasz kupić, został uczciwie wyceniony. Aby się tego dowiedzieć, potrzebujesz bezpośrednio zbadać jego stan.

Jeżeli sprzedawca nie ma nic do ukrycia, nie powinno to stanowić żadnego problemu. Podobnie jak przeprowadzenie jazdy próbnej. Gdy jest inaczej – bądź czujny.

Przy oględzinach pojazdu niezwykle przydatna jest dobra znajomość mechaniki. Bez tego nie dostrzeżesz wielu małych wad, które mogą w przyszłości doprowadzić do wypadku lub przynajmniej utrudnić jazdę.

Specjalistycznie badanie pojazdu

Rzeczoznawcy samochodowi doskonale wiedzą, co powinno zostać poddane analizie przy zakupie pojazdu. Dysponują też odpowiednim sprzętem oraz szczegółową procedurą sprawdzania. W wycenanaprawy.pl przyglądamy się aż 350 punktom kontrolnym.

Badanie samochodu to doskonały sposób na ustalenie jego realnej wartości. Dzięki temu dowiesz się, czy nie został wyceniony na więcej niż jest wart. Ważniejsze jest jednak uniknięcie zakupu niesprawnego samochodu lub pojazdu pochodzącego z kradzieży.

Rzeczoznawca samochodowy oceni stan karoserii i lakieru, który mógł zostać powtórnie pomalowany w celu ukrycia stłuczki albo wypadku. Specjalistyczny miernik grubości lakieru precyzyjnie wskazuje ekspertowi miejsce, w którym powłoka lakiernicza jest zbyt gruba. Dla Ciebie to nie tylko informacja o tym, że auto miało jakąś kolizję, ale również o braku rzetelności i uczciwości sprzedawcy.

Specjalista sprawdzi też stan oświetlenia i szyb. Zwróci uwagę na pęknięcia czy zarysowania. Badaniu poddawane są także:

  • koła i ogumienie;
  • komora silnika i płyny eksploatacyjne;
  • podwozie;
  • układ zawieszenia i przeniesienia napędu;
  • układ wydechowy i hamulcowy.

Ostatnim etapem jest jazda próbna. Pozwala ona określić, jak samochód zachowuje się na drodze.

Dokładna wartość samochodu

Dokładne określenie wartości pojazdu nie jest takie proste. Jak wycenić auto, żeby otrzymać wartość jak najbliższą rzeczywistej? Możesz to zrobić na własną rękę lub skorzystać z pomocy znajomego mechanika. Jeśli jednak zamierzasz kupić droższy samochód, nie oszczędzaj na profesjonalnej ekspertyzie. Od rzeczoznawcy otrzymasz pełną dokumentację z badania wraz ze zdjęciami prezentującymi stan pojazdu. Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów!

Redakcja spytajmechanika.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.