Brak tabliczki znamionowej – co robić?

Niepozorny i niewielki element jest nośnikiem wielu ważnych informacji na temat auta. O czym mowa? Oczywiście o tabliczce znamionowej. Jest ona obowiązkowa, co więc w przypadku, gdy takiej tabliczki nie mamy? Podpowiadamy, jak postąpić, gdy zauważyliśmy brak tabliczki znamionowej.

Tabliczka znamionowa – co to jest?

Tablica znamionowa to zapis podstawowych informacji homologacyjnych. Co można z niej wyczytać? Na takiej tabliczce znajdują się m.in. informacje o: producencie pojazdu, numerze VIN auta, dopuszczalnym obciążeniu osi samochodu czy dozwolonej masie całkowitej. Pełną listę umieszczonych na tablicy danych, znajdziesz na stronie: https://www.mfind.pl/akademia/dla-kierowcow/tabliczka-znamionowa/

Taka tabliczka ma duże znaczenie, dlatego należy do niezbędnego wyposażenia auta, a jej posiadanie jest obowiązkiem prawnym. Aby ograniczyć ryzyko utracenia źródła danych homologacyjnych, tabliczka znamionowa umieszczana jest na trwałych oraz niewymiennych elementach samochodu. To, w którym konkretnie miejscu się znajduje, zależne jest już od producenta pojazdu. Jeśli nie wiesz, gdzie przytwierdzona jest Twoja tabliczka – sprawdź książkę serwisową, w której będzie to wskazane. Co jeśli mimo wszystko nie znajdziesz tablicy? Jej braku pod żadnym pozorem nie można ignorować.

Co zrobić, gdy brakuje tabliczki znamionowej?

Bez tablicy znamionowej Twoje auto nie przejdzie badań technicznych, a bez posiadania takich badań nie masz prawa do poruszania się samochodem. Jak więc postąpić w przypadku stwierdzenia braku tabliczki? Pobierz stosowne zaświadczenie ze stacji kontroli pojazdów i zanieś je do Wydziału Komunikacji. Będziesz musiał dopełnić formalności – tzn. uzupełnić dokumenty oraz uregulować opłatę w wysokości 10 zł. Wniosek, dowód wpłaty i zaświadczenie to nie wszystko – konieczne jest również stawiennictwo wszystkich właścicieli auta lub przedstawienie pełnomocnictw.

Istnieją dwa rodzaje wniosków: o tablicę znamionową wraz nowym numerem VIN, a także o zastępczą tabliczkę. Pierwsza z opcji dotyczy sytuacji, gdy posiadasz auto bez numeru VIN (np. zabytkowe), Twój numer VIN uległ zniszczeniu, został zatarty, bądź usunięty przy naprawie ramy/podwozia. Tablica zastępcza jest rozwiązaniem w przypadkach, kiedy doszło do zmiany numeru VIN lub zagubienia tabliczki.

Redakcja spytajmechanika.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.