Każdy kierowca zgodzi się pewnie ze stwierdzeniem, że zima to najbardziej niewdzięczny czas w roku dla kierujących samochodami. Na zmianę śnieg, deszcz, błoto, lód, sól, piasek, żużel… Wszystko to znajduje się na naszych drogach w okresie zimowym i wcale nie wpływa dobrze na nasz pojazd. Zwłaszcza najgorszym cichym zabójcą dla samochodu jest sól, którą tak powszechnie używa się w drogownictwie w celu utrzymania przyczepności jezdni dla podróżujących po niej samochodów. Zima to także czas przed którym kierowcy zmieniają opony z letnich na zimowe by mieć jeszcze większą przyczepność w niekorzystnych warunkach atmosferycznych dla kół swoich pojazdów.
Zima – choć w obecnym zmieniającym się klimacie jest z roku na rok co raz bardziej łagodniejsza, niestety potrafi niejednokrotnie zaskakiwać zmiennością temperatur oraz charakterem opadów. W przeciągu kilku minut warunki mogą się zmienić diametralnie, a kierowcy powinni być na taki obrót rzeczy odpowiednio przygotowani. Po zimie następuje kolejna, wyczekiwana z utęsknieniem pora roku czyli wiosna, później lato. Warunki na drogach będą się zmieniać i polepszać, zmian dokonać również trzeba w swoim samochodzie. Więc jak przygotować auto na wiosnę?
Przygotowywanie auta na wiosnę
Pierwszym i zasadniczym elementem przygotowania naszego pojazdu na kolejny okres roku powinna być wymiana opon. Opony zimowe o letnich różnią się przede wszystkim rodzajem samego bieżnika, który pozwala utrzymać lepszą przyczepność podczas zimowych niekorzystnych warunków drogowych. Zmieniając opony, warto zwrócić uwagę na ich stan – czy te, które dotychczas leżakowały w piwnicy czy garażu z poprzedniego sezonu nadają się jeszcze na kolejny sezon użytkowania. Niektórzy kierowcy nie uznają zmiany opon, gdyż stosują opony wielosezonowe. Są to jednak indywidualne gusta i podejścia – zasadniczo powinno się zmieniać opony co sezon.
Kolejnym elementem przygotowania samochodu na wiosnę i lato jest z pewnością klasyczna wymiana olejów, filtrów kabinowych, paliwowych itd. Jest to standardowy zabieg wykonywany co jakiś czas dla bezpiecznej pracy silnika, ale po zimie jest tym bardziej zalecany. Na wiosnę powinniśmy również zadbać o klimatyzację naszego samochodu, która nie była przez długi czas użytkowana. Warto więc ją zdezynfekować, odgrzybić oraz napełnić gazem chłodniczym, który mógł się rozprężyć. Standardowo przed każdym sezonem letnim powinno się sprawdzać stan klimatyzacji przede wszystkim dla zdrowia podróżujących w celu uniknięcia rozprzestrzeniania się drobnoustrojów i grzybów z układu chłodniczego, gdzie mogły „zimować”.
Nie zapomnij o wnętrzu!
Niezbędnym zabiegiem przygotowującym samochód do nowego sezonu będzie również odświeżenie wnętrza. Warto przed latem w okresie wiosennym zostawić samochód w firmie, która kompleksowo zajmie się jego umyciem, wypraniem tapicerek, konserwacją kokpitu i ewentualnie detalliftingiem coraz bardziej popularnym w naszym kraju. Po zimie warto również przeglądnąć stan blachy lakieru, a także zakonserwować niezbędne ubytki w nim powstałe podczas zimowej jazdy.
Przygotowań jak widać na wiosnę samochodu jest całkiem sporo. Niektóre zabiegi są mniej, a niektóre bardziej rozbudowane. Część z nich można wykonać samemu, inne bezwzględnie są poza umiejętnościami typowego kowalskiego. Niemniej jednak trzeba odpowiednio zadbać o swój samochód na wiosnę!