Wymiana części w motocyklu – które naprawy powinny przebiegać pod okiem specjalisty?

Jeśli posiadasz motocykl, z pewnością cenisz wolność. Potrzeba niezależności może sprawić, że gdy jakaś część w jednośladzie się zepsuje, będziesz chciał ulec pokusie, aby wymienić ją samodzielnie. Niekiedy takie rozwiązanie jest możliwe, jednak czasem konieczne jest sięgnięcie po pomoc specjalisty. Dowiedz się, jakie naprawy możesz przeprowadzić we własnym garażu, a które nie obędą się bez pracy mechanika.

Które części w motocyklu możemy wymienić samemu?

Każdy miłośnik motocykli z niecierpliwością wyczekuje chwili, w której może rozpocząć sezon i wreszcie przemierzać drogę na swym jednośladzie. Niekiedy, elementy naszego pojazdu czasem ulegają zepsuciu, przez co konieczna jest ich wymiana. Aby zaoszczędzić odrobinę czasu oraz pieniędzy, możemy czasem dokonać tego samodzielnie!

Ważne jest jednak, aby postawić na wysokiej jakości części, które zagwarantują, że nasz ukochany jednoślad będzie sprawny przez długi czas. Koniecznie sprawdź sklep z częściami motocyklowymi, w którym znajdziesz wszystko, czego tylko potrzebujesz. 

Filtr powietrza

Jedną z najłatwiejszych rzeczy do samodzielnej wymiany jest filtr powietrza. To element, który utrzymuje zanieczyszczenia z dala od silnika, dlatego jest niezwykle istotny. Warto jednak pamiętać, że może być to czynność czasochłonna, a w niektórych modelach motocykli będzie konieczne usunięcie innych części, aby dostać się do filtra.

Świece zapłonowe

Jeśli nasz motocykl odpala się z niemałym trudem bądź zaczyna nierówno pracować, warto zastanowić się, czy nie jest konieczna wymiana świec zapłonowych. To czynność prosta, którą możemy wykonać samodzielnie – potrzebny jest do tego specjalny klucz, którym należy posługiwać się ostrożnie.

Płyn chłodzący

Płyn chłodzący odpowiada za chłodzenie rozgrzanego silnika. Zapobiega on również jego korozji i nadmiernemu wychłodzeniu. Trudność wymiany płynu różni się w zależności od budowy naszego jednośladu – nierzadko konieczne jest usunięcie pewnych części motocyklu, aby się do niego dostać.

Co jeszcze?

Jeśli posiadasz odrobinę cierpliwości oraz umiejętności, możesz również samodzielnie wymienić niedziałające żarówki czy wyrównać ciśnienie w oponach. Niektóre czynności, takie jak odpowietrzenie układu czy wymiana klocków hamulcowych, są bardziej skomplikowane – jeśli jednak o nich poczytasz, będziesz w stanie wykonać je na własną rękę. 

Czego nie zrobimy bez pomocy mechanika?

Niektóre z części do motocyklu możemy wymienić samodzielnie, jednak niekiedy będzie nam potrzebna pomoc specjalisty. Dowiedz się, jakie zadania warto powierzyć mechanikowi.

Amortyzator

Amortyzatory w motocyklu odgrywają ważną rolę – zapewniają lepszy komfort jazdy i przyczepność podczas przyspieszania oraz hamowania. Odpowiadają one za nasze bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Wymiana amortyzatora może być bardzo skomplikowanym zadaniem – jeśli posiadasz odpowiednią wiedzę i narzędzia, możesz dokonać tego samodzielnie, jednak lepiej udać się do specjalisty.

Opony

Wśród miłośników motocykli zdania co do naprawy opon są podzielone. Wiele osób twierdzi, że odbudowa przebitej opony jest zbyt ryzykowna i niebezpieczna – warto zrobić to tylko wtedy, gdy potrzebujemy przetransportować pojazd do mechanika.

Wszyscy zgadzają się natomiast co do jednej kwestii: wymiana opon powinna przebiegać pod okiem specjalisty. To zadanie wymagające odpowiedniego sprzętu oraz umiejętności. 

Rura wydechowa

Jeśli rura wydechowa Twojego motocyklu działa wyjątkowo głośno, oznacza to, że ta część wymaga wymiany. Gdy znajduje się w niej dziura, możesz ją tymczasowo załatać – jest to jednak rozwiązanie na chwilę, byś mógł przetransportować jednoślad do zakładu, aby profesjonalista mógł zająć się naprawą.

Sprzęgło Kardana

Sprzęgło Kardana, znane również jako wał Kardana, ma za zadanie napędzenie tylnej osi bądź wszystkich osi pojazdu. Jeśli ulegnie ono uszkodzeniu i będziemy próbować je naprawić, szanse na zakończenie całej operacji sukcesem są małe. Nie będzie ono działało idealnie, a w dodatku szybko ulegnie ponownej awarii.

Wymiana wału Kardana jest niemożliwa bez specjalistycznego sprzętu. Dodatkowo, konieczne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności. Z tych powodów warto zlecić to zadanie profesjonaliście, który wymieni wał napędowy i zapewni, że wszystko będzie prawidłowo działać.

Redakcja spytajmechanika.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.