Jak przygotować auto do długiej trasy?

0
150

Każdy kierowca powinien zadbać o to, aby poruszać się po drodze w pełni sprawnym samochodem. Wyjątkowym sprawdzianem zarówno dla kierowcy jak i dla jego auta są przede wszystkim długie trasy. Zatem jak przygotować samochód do długiej trasy?

Podróżowanie a przegląd samochodu w warsztacie

Wybierając się w długą podróż warto zawsze dokładnie sprawdzić stan swego samochodu, bowiem dzięki temu podróżowanie może być w pełni bezpieczne. Wówczas to każdy kierowca może być pewien, że podczas przemierzania tysięcy kilometrów nie dojdzie do nieprzyjemnych niespodzianek w postaci poważnej awarii pojazdu.

Lista czynności, które to powinno wykonać się zawsze wybierając się w długą drogę jest bardzo szeroka. Niemniej warto zadbać o każdy istotny szczegół, bowiem wówczas można zaoszczędzić sobie mnóstwo nerwów, czasu oraz pieniędzy.

Kierowcy, którzy to nie znają się na mechanice samochodowej, zanim wyruszą w długą podróż np. na wczasy czy w delegację służbową powinni zawsze wcześniej umówić się na przegląd samochodu w profesjonalnym warsztacie samochodowym.

Co sprawdzić pod maską?

Przed każdą dłuższą drogą, warto zawsze zajrzeć pod maskę samochodową. Należy zawsze koniecznie sprawdzić, czy układ chłodzenia działa w poprawny sposób oraz czy stan poszczególnych przewodów jest nienaruszony.

Trzeba także skontrolować paski klinowe, a jeśli ich brzegi są postrzępione, wówczas należy je bezzwłocznie wymienić na nowe.
Każdy kierowca powinien też sprawdzić poziom elektrolitu w akumulatorze oraz ilość płynu chłodniczego i hamulcowego.

Hamulce i opony a bezpieczeństwo jazdy

Sprawne hamulce to podstawa bezpiecznej jazdy. Ich awaryjność może bowiem przyczynić się do niebezpiecznego wypadku samochodowego.
Zatem ich sprawność należy koniecznie sprawdzić wybierając się w długą drogę. W tym celu należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy po zwolnieniu pedału hamulca oraz dźwigni ręcznego hamulca poszczególne koła można swobodnie obracać. Warto też co jakiś czas sprawdzić, w jakim stanie są okładziny cierne, tarcze oraz bębny.

Na bezpieczną jazdę w ogromnym mierze wpływa też stan opon samochodowych. Niedopuszczalne jest, aby znajdowały się na
nich jakiekolwiek ślady uszkodzeń mechanicznych. Bieżnik każdej opony samochodowej powinien być równomiernie zużyty. Jego wysokość powinna wynosić co najmniej trzy milimetry.
Ponadto w oponach powinno znajdować się właściwe ciśnienie oraz powinny one być prawidłowo wyważone.

Długa podróż a niezbędne wyposażenie auta

Przed wyruszeniem w drogę warto też zawsze sprawdzić wyposażenie samochodu. W każdym aucie powinien koniecznie znajdować się: trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, apteczka, podnośnik do samochodu, rękawice ochronne, kamizelka ostrzegawcza oraz sprawne koło zapasowe.

Niezbędny może okazać się także podręczny zestaw naprawczy, który to powinien zawierać nie tylko potrzebne klucze i śrubokręty, lecz także kilka sztuk różnych bezpieczników i poszczególne żarówki zapasowe.

Warto też sprawdzić działanie poszczególnych kierunkowskazów, świateł i reflektorów. Jeśli działają one poprawnie to wówczas bez obaw można ruszyć w daleką drogę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here