Szyby w samochodzie narażone są na uderzenia kamieni wylatujących spod kół innych pojazdów, wybicie, zarysowania i pęknięcia. Koszt wymiany czołowej szyby to ok. kilkaset złotych, a w droższych modelach samochodów – nawet kilka tysięcy. Jak zabezpieczyć się przed takim wydatkiem, gdyby szyby w samochodzie zostały uszkodzone? Wystarczy wykupić dodatkowe ubezpieczenie auto szyba, które chroni kierowców przed skutkami zdarzeń związanych z uszkodzeniem szyb.
Czym jest auto szyba?
To dobrowolne, dodatkowe ubezpieczenie komunikacyjne, które obejmuje zakresem tylko i wyłącznie szyby samochodowe. Można je wykupić razem z OC, AC albo wraz z pakietem OC/AC. Jeśli dojdzie do zbicia bądź pęknięcia/zarysowania szyby, szkodę można usunąć w ramach polisy auto szyba. Aby to zrobić, wystarczy zgłosić szkodę do ubezpieczyciela, który następnie skieruje nas do wybranego przez siebie warsztatu zajmującego się wymianą szyb.
Podczas wybierania oferty ubezpieczenia szyb w samochodzie musimy zwrócić uwagę na cztery elementy:
- zakres ubezpieczenia (czy działa tylko w Polsce, czy też za granicą, jeśli tak to w jakich krajach),
- sumę ubezpieczenia (maksymalną kwotę, na jaką ubezpieczamy szyby i jaką zapłaci ubezpieczyciel za naprawę lub wymianę) – suma ubezpieczenia dotyczy całego okresu trwania auto szyby, więc może się zdarzyć, że wykorzystamy jej pulę podczas tylko jednego zdarzenia drogowego,
- wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela – Towarzystwa Ubezpieczeniowe z reguły wyłączają z auto szyby szyberdach,
- to, czy ubezpieczyciel oferuje bezgotówkowe rozliczenie szkody.
Ważne są też indywidualne warunki konkretnych ubezpieczycieli. Niektórzy gwarantują usunięcie szkody w ciągu dwóch dni roboczych, inni zapewniają zwrot opłaty za strzeżony parking w okresie czekania na naprawę szyby. Zbitej szyby w samochodzie nie można naprawić w dowolnym warsztacie, jeśli chcemy skorzystać z ubezpieczenia. Towarzystwo Ubezpieczeniowe wskazuje konkretny warsztat w okolicy, w której mieszkamy lub aktualnie przebywamy.
Jakie uszkodzenia szyb w samochodzie pojawiają się najczęściej?
Uszkodzeniem szyby może być zarówno małe pękniecie, jak i jej zbicie. Nie można jednak ignorować małych, pozornie nieuciążliwych szkód. Mała rysa w trakcie jazdy z dużą prędkością może doprowadzić do pęknięcia całej szyby. Podobnie może stać się zimą przy bardzo niskich temperaturach.
Do najczęstszych przyczyn uszkodzeń szyby w samochodzie należą kamienie na drodze, warunki atmosferyczne – padający grad, gałęzie spadające na auto podczas burzy, działanie osób trzecich (uderzenie piłką itp.), zderzenie z innym samochodem oraz włamania.
Niektóre małe szkody nie wymagają wymiany szyby. Jeśli dana usterka spełnia pewne warunki, możliwa jest naprawa szyby za pomocą żywicy i ultrafioletu. W pozostałych przypadkach konieczne jest usunięcie pozostałości zepsutej szyby i wstawienie nowej, co może kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych (w przypadku szyby czołowej). Suma ubezpieczenia szyb to zazwyczaj od 2 000 do 5 000 zł, co oznacza, że czasem gwarantowana wypłata z ubezpieczenia może nie wystarczyć na naprawę.
Nienaprawiona, zbita szyba w samochodzie – konsekwencje
Bez polisy ubezpieczeniowej naprawa szyb jest naprawdę droga. Nie każdego stać na zapłacenie gotówką za natychmiastową wymianę szyby. Z tego powodu niektórzy ryzykownie decydują się na jazdę z uszkodzoną szybą lub co gorsza – bez szyby, zakładając, że wystarczy… nieco zwolnić. Dotyczy to głównie sytuacji zniszczenia szyb bocznych, ale zdarzają się też kierowcy próbujący jazdy bez przedniego szkła.
Mimo wszystko powinniśmy unikać takich zachowań. Nawet jeśli chcemy podjechać tylko do warsztatu, a mamy zbitą szybę w samochodzie, rozważmy opcję holowania. Jeśli podczas jazdy z uszkodzoną szybą zatrzyma nas policja, możemy otrzymać mandat w wysokości 250 zł. Policja może też zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu. Poza tym zawsze myślmy o własnym bezpieczeństwie.
Czy zgłoszenie zbitej szyby w samochodzie zabiera zniżki w AC?
To zależy od sytuacji. W teorii auto szyba sprawia, że odpowiedzialność za uszkodzoną szybę ponosi ubezpieczyciel, a więc nasze zniżki AC powinny być chronione. Tak się często dzieje… jeśli później przedłużymy składkę u tego samego ubezpieczyciela.
Większość Towarzystw Ubezpieczeniowych raportuje szkody do UFG. To sprawia, że raczej nie zachowamy zniżek AC u innych ubezpieczycieli.