Strona główna
Mechanika
Tutaj jesteś

Filtry w naszym samochodzie – co warto wiedzieć?

15 kwietnia 2020

Samochód w ostatnich latach to jeden z podstawowych środków transportu. Trudno się dziwić, gdyż jest to najwygodniejsza opcja, jeśli weźmiemy pod uwagę na przykład komunikację miejską. Niestety, samochód – to tylko maszyna, która wymaga okresowych napraw, czy konserwacji. Zazwyczaj, okresowa konserwacja i wymiana elementów eksploatacyjnych jest dość surowo określona przez producenta, a informacje na ten temat możemy znaleźć choćby w internecie, czy instrukcji obsługi. Jedną z takich podstawowych rzeczy, którą należy regularnie wymieniać – są wszelkiego rodzaju filtry.

Jakie rodzaje filtrów samochodowych możemy spotkać w naszych czterech kółkach?

Łatwo to zapamiętać, gdyż nie ma ich zbyt wiele. Podstawowymi filtrami, które znajdują się w praktycznie każdym samochodzie, są: filtr powietrza, paliwa, oleju, oraz kabinowy, jeśli pojazd jest wyposażony w klimatyzację, choć nie jest to bezwzględna reguła. Warto więc dowiedzieć się czego konkretnie potrzebujemy, zanim wybierzemy się na zakupy. Oczywiście – filtry nie są identyczne dla każdego samochodu, dlatego ważne jest, abyśmy na zakupy w sklepie motoryzacyjnym przygotowali dowód rejestracyjny, w którym znajdziemy numer VIN, pojemność silnika, rok produkcji, czy moc silnika – są to niezbędne dane, według których sprzedawca może dobrać odpowiednie części dla naszego samochodu. Pamiętajmy, że również w jednym modelu, który był produkowany przez dłuższy czas – rozwiązania mogły się zmieniać, gdzie filtr dedykowany do rocznika poprzedniego – nie będzie pasował do takiego, który posiadamy.

Tak ważne jest więc dopasowywanie części po numerze identyfikacyjnym, czyli popularnym VIN. Za co odpowiadają więc poszczególne filtry? Nie ma w tym wielkiej filozofii, sama nazwa wskazuje nam, za co dany filtr będzie odpowiadał w naszym pojeździe. Filtr powietrza – zapewni lepszy „oddech” naszemu silnikowi, czyste powietrze, które jest niezbędne do zajścia procesów spalania, oraz nieograniczony przez stary, zatkany filtr przepływ – ma ogromne znaczenie. Filtr oleju odpowiada za czystość krążącego w silniku oleju, absolutnie niezbędnego do jego pracy. Warto dodać, że wraz z filtrem oleju – powinno się wymienić również sam olej na nowy. Filtr paliwa odpowiada za czystość benzyny, czy też oleju napędowego – gdzie nieuniknione są czasami niewielkie zabrudzenia.

Jakie awarie mogą spotkać filtry oleju?

Niewielkie ciała stałe mogą się jednak przyczynić do zapchania cienkich przewodów paliwowych, a także do uszkodzenia bardzo wrażliwych na zanieczyszczenia wtryskiwaczy. Warto zwrócić na to uwagę, gdyż koszta regeneracji, czy wymiany – są wtedy potężne, a sam filtr – kosztuje grosze. Ostatni filtr, czyli filtr kabinowy, spotykany zwykle w pojazdach z klimatyzacją, jest filtrem z wkładem węglowym, który filtruje powietrze z zewnątrz, zanim to trafi do kabiny pasażerskiej. Pozwala to utrzymać parownik klimatyzacji w czystości przez zanieczyszczeniami z zewnątrz, a także ogranicza nieprzyjemne zapachy z otoczenia, poniekąd jest bardzo istotny dla naszego zdrowia, jeśli spędzamy dużo czasu w samochodzie.

parking podziemny

Redakcja spytajmechanika.pl

Dla każdego fana motoryzacji - spytajmechanika.pl to zbiór najciekawszych materiałów o autach, transporcie i mechanice. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi kategoriami i wkroczenia do innego świata!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

majsterkowanie

Jesteś zainteresowany reklamą?