Strona główna
Transport
Tutaj jesteś

Czym jest transport lotniczy?

3 kwietnia 2020

Należy mieć świadomość, że transport lotniczy w największym możliwym uproszczeniu polega na przemieszczaniu nie tylko i wyłącznie pasażerów, ale również ładunków z punktu A do punktu B za pomocą różnego rodzaju maszyn latających. Nie wszyscy oczywiście zdają sobie sprawę, że transport lotniczy rozwija się obecnie bardzo dynamicznie.

Jakie są zdecydowanie największe zalety transportu lotniczego?

Jednym z najczęściej wymienianych atutów omawianego rodzaju transportu jest szybkość przemieszczania się. Jest ona odczuwalna szczególnie na transkontynentalnych lotach. Kolejnym atutem jest bardzo wysoki poziom w kwestii bezpieczeństwa. Należy bowiem koniecznie zaznaczyć, że transport lotniczy przez zdecydowaną większość ekspertów uważany za najbardziej bezpieczny ze wszystkich środków transportu. Nie można zapomnieć o żywotności maszyn. Warto wiedzieć, że jeżeli samoloty będą właściwie serwisowane, mogą być używane z powodzeniem nawet przez 30 lat.

Jakie możemy wyróżnić wady transportu lotniczego?

Koniecznie trzeba zaznaczyć, że transport lotniczy tak samo, jak każdy inny rodzaj transportu niestety nie jest pozbawiony wad. Oczywiście najczęściej wymienianą wadą będzie bardzo wysoka cena związana nie tylko i wyłącznie z zakupem, ale również utrzymaniem całej infrastruktury lotniczej. Ponadto jak wiadomo transport lotniczy jest uzależniony od pogody, a także klęsk żywiołowych. Z kolej w możliwie najbardziej skrajnych przypadkach, jak wybuch wulkanu, samoloty mogą zostać uziemione nawet przez kilka dni. Do wad należy również zaliczyć stosunkowo małą liczbę lotnisk, która praktycznie zawsze będzie powodowała konieczność wykorzystania innego środka transportu.

Lotnicze jednostki ładunkowe

Koniecznie trzeba również sobie uświadomić, że w transporcie typu cargo w celu właściwego zabezpieczenia ładunku, stosowane są odpowiednio przystosowane kontenery albo palety. Warto zaznaczyć, że różnica między wspomnianymi jednostkami będzie polegała na tym, że dostosowana jest do przestrzeni ładunkowej danego samolotu, z kolei ładunek musi być zabezpieczony specjalnymi pasami.

Należy wiedzieć, że w przypadku kontenerów ładunek musi być znacznie lepiej zabezpieczony, gdyż kontenery w zdecydowanej większości przypadków są praktycznie całe zabudowane. Warto również zaznaczyć, że muszą być one właściwie dopasowane do przestrzeni ładunkowej samolotu. Nie wszyscy oczywiście mają świadomość, że kontenery mogą pomieścić tylko 6 ton ładunku. Z kolei załadunku można będzie dokonać tylko i wyłącznie przez specjalnie do tego celu przeznaczone drzwi.

Transport lotniczy w Polsce z roku na rok jest rozwija się coraz bardziej dynamicznie. Jest to oczywiście zasługa tanich linii lotniczych. Ponadto po kilku przebytych kryzysach narodowy przewoźnik regularnie otwiera coraz to nowsze połączenia. Można również zauważyć, że w kraju z roku na rok powstaje coraz większa liczba lotnisk. Bardzo istotny jest również fakt, że wszystkie lotniska w Polsce w 2016 roku obsłużyły większą liczbę klientów niż rok wcześniej.

Redakcja spytajmechanika.pl

Dla każdego fana motoryzacji - spytajmechanika.pl to zbiór najciekawszych materiałów o autach, transporcie i mechanice. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi kategoriami i wkroczenia do innego świata!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

parking podziemny

Jak zaplanować transport

21 lutego 2022

Polski importer z Chin – co warto wiedzieć o jego pracy? Poradnik

Jesteś zainteresowany reklamą?