Strona główna
Transport
Tutaj jesteś

Polski importer z Chin – co warto wiedzieć o jego pracy?

6 października 2021 Polski importer z Chin – co warto wiedzieć o jego pracy? Poradnik

Współczesna dynamika wymiany gospodarczej pomiędzy gospodarkami różnych państw jest niezwykle dynamiczna i mocno powiązana. Dlatego też przedsiębiorcy, między innymi z tego powodu, aby podnieść odpowiednią konkurencyjność własnych firm, decydują się na import towarów z państwa chińskiego. Jednak tak samo jak w przypadku zakupów z krajów, jakie nie należą do struktur unijnych, wszelkie towary muszą przejść odprawę celną. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji odnośnie współpracy z chińskimi firmami, warto wiedzieć jakich formalności będzie trzeba dopełnić. Zatem jak obecnie wygląda import towarów z Chin?

Import towarów z Chin – jaki podatek i cło?

Sprowadzenie odpowiednich towarów z Chin wiąże się z dopełnieniem wielu formalności. Tym samym polski importer z Chin musi mieć na uwadze, że podatek i cło to jedne z najważniejszych kwestii, których będzie musiał dopilnować, aby legalnie sprowadzić zakupione tam towary. Zatem wszystkie potrzebne dokumenty do odprawy muszą być w odpowiednim terminie dostarczone do konkretnej agencji celnej. Niemniej cło z Chin to bardzo ważna kwestia, ponieważ w momencie, gdy jakichkolwiek dokumentów będzie brakowało, sprowadzone towary, zostaną odesłane z powrotem do państwa, z którego przybyły. Warto także pamiętać, że nie można sprowadzić towarów, które mogą posiadać podrobione znaki towarowe. Tego rodzaju produkty nie zostaną dopuszczone do sprzedaży, a tym samym do rynku: zarówno polskiego, jak i europejskiego.

Import towarów z Chin – co jeszcze trzeba wiedzieć?

Przy odprawie celnej zawsze wystawiane są odpowiednie dokumenty SAD oraz PZC, które w późniejszym okresie będą stanowić podstawę do rozliczenia i księgowania. Każdy bezpośredni importer z Chin musi o tym pamiętać. Tym samym odpowiednia wysokość wszelkich należności celnych określana się na podstawie wartości towaru, jego ubezpieczenia, rodzaju, a także kosztów transportu. W ten sposób wszystkie cła, które zostaną wykazane na takim dokumencie, będzie można zaliczyć do kosztów firmowych. Z kolei podatek VAT w tym przypadku także podlegał będzie odliczeniu. Niemniej obecnie każdy importer, który dokonuje obrotu towarowego poza granicami, musi postarać się o nadanie numeru EORI przez urząd celny. Taki numer można zdobyć wraz ze złożeniem wniosku o jego nadanie w jakimkolwiek urzędzie celnym. Nie trwa to dłużej niż jeden dzień roboczy. W ten sposób każdy importer z Chin ma pewność, że sprowadzane przez niego towary, będą mogły trafić bez przeszkód na polski rynek.

Redakcja spytajmechanika.pl

Dla każdego fana motoryzacji - spytajmechanika.pl to zbiór najciekawszych materiałów o autach, transporcie i mechanice. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi kategoriami i wkroczenia do innego świata!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

parking podziemny

Jak zaplanować transport

21 lutego 2022

Polski importer z Chin – co warto wiedzieć o jego pracy? Poradnik

Jesteś zainteresowany reklamą?