Awaria samochodu w trakcie jazdy to bez wątpienia stresującym wydarzeniem. Sytuacja dodatkowo pogarsza się, gdy usterka dotyczy cudzego (wynajętego) samochodu. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Użyteczne wskazówki na ten temat można znaleźć między innymi w następującym tekście. Miłej lektury!
Awaria auta — o czym warto pamiętać?
Przede wszystkim, konieczny jest spokój. Jakiekolwiek nierozważne działania może przyczynić się do dodatkowych problemów.
Kontakt z wypożyczalnią to podstawa!
Niezależnie od tego, z czyjej winy doszło do usterki oraz z jak poważną awarią mamy do czynienia, konieczne jest powiadomienie firmy wynajmującej, która zapewniła nam wynajem auta. W przeciwnym wypadku musimy liczyć się z tym, że usterka zostanie najprawdopodobniej wykryta podczas próby wypożyczenia samochodu kolejnemu klientowi. Musimy mieć świadomość, że auta znajdujące się we flocie firm rentingowych są dość często badane pod kątem stanu technicznego (jest tak np. w przypadku firmy Best-Rent). Dotarcie do klienta, któremu podczas przejażdżki pojawiła się awaria, nie będzie szczególnie trudne. Jednocześnie, w takim przypadku pracownicy firmy będą mieli uzasadnione podejrzenia, że to właśnie dany kierowca spowodował awarię i próbuje ukryć konsekwencje. Uniknięcie kary umownej będzie wówczas znacznie trudniejsze.
Aby nie powodować dodatkowych komplikacji, zaleca się powiadomienie firmy wynajmującej niezwłocznie po wystąpieniu problemu. Jeśli do awarii nie doszło z naszej winy, możemy dodatkowo liczyć na pojazd zastępczy i pomoc ze strony pracowników.
Wypożyczenie samochodu a zakres odpowiedzialności kierowcy w przypadku kolizji lub wypadku drogowego. Co warto wiedzieć?
To, kto jest o odpowiedzialny za pokrycie kosztów naprawy usterki, jest uzależnione od indywidualnej sytuacji oraz zapisów zawartych w umowie.
Zazwyczaj w przypadku drobnych awarii niewynikających z winy kierowcy koszty naprawy pokrywa firma wynajmująca. Dotyczy to takich sytuacji jak na przykład:
- awaria oświetlenia,
- uszkodzone wycieraczki.
Kierowców zapewne bardziej interesują konsekwencje wypadku drogowego. Zasady są w takim przypadku bardzo podobne do ogólnych reguł. Jeśli sprawcą jest kierowcą wynajmujący, to najprawdopodobniej zostanie on zobowiązany do pokrycia kosztów. Stosowna kwota zostanie potrącona z jego polisy odpowiedzialności cywilnej. Jeśli jednak osoba wynajmująca została poszkodowana, a winą za spowodowanie kolizji/wypadku spoczywa na innym kierowcy, to nie trzeba obawiać się o roszczenia ze strony firmy rentingowej.