Malowanie natryskowe – czy jest niebezpieczne?

Od momentu wynalezienia pierwszego atomizera przemysłowego, technologia branży lakierniczej nieustannie się rozwija. Firmy prześcigają się w projektowaniu nowych, ulepszonych rodzajów pistoletów natryskowych, wzbogacając modele o kolejne udogodnienia. Obecnie, na rynku lakierniczym znajdziemy wiele modeli atomizerów, a praktycznie każda branża posiada pistolety dedykowane specjalnie do jej potrzeb. Pistolety lakiernicze bez wątpienia przyśpieszą każdą pracę oraz usprawnią wiele procesów przemysłowych. Ich stosowanie jest wysoko opłacalne, a w niektórych etapach produkcyjnych XXI wieku wręcz niezbędne.

Lakiery i barwniki przemysłowe

Barwniki używane do malowania i lakierowania powierzchni – to związki chemiczne, które przy dłuższym kontakcie są szkodliwe dla organizmu człowieka. Mimo wprowadzanych regulacji i rozporządzeń mających na celu ochronę życia człowieka i środowiska, osoby pracujące w bliskim kontakcie z farbami natryskowymi, wciąż narażone są na powodowane przez lakiery szkodliwe skutki uboczne. Zmiana składów farb oraz nośnika rozpuszczającego nie jest w stanie całkowicie wyeliminować niezdrowych związków z materiałów używanych do natryskowego malowania.

Atomizacja lakierów

Istotny wpływ na łatwość przenikania związków chemicznych z farb do organizmu człowieka ma również sama technologia atomizacji. Ciśnienie w pistolecie rozbija cząsteczki farby, powodując bardziej równomierne pokrywanie powierzchni oraz zmniejsza szansę na powstanie zacieku. Aby uzyskać dobrą jakość nakładanej warstwy, cząsteczki farby muszą być bardzo małej wielkości. W kwestii zdrowia lakiernika jest to jednak zjawisko niepożądane. Małe cząstki są łatwiej wdychane przez usta i nos oraz w sposób niezauważalny wnikają przez skórę.

Współczesne farby na bazie wody nie mają już tak charakterystycznych zapachów chemikaliów, przez co tworzą złudzenie mniej szkodliwych. Niestety, prawdą jest, że wszystkie substancje chemiczne stosowane w procesach przemysłowych – nie są korzystne dla człowieka.

Czy da się coś z tym zrobić?

Profesjonaliści odpowiadają: “Nawet trzeba”. Istnieją metody, dzięki którym pracując z substancjami chemicznymi o wysokim stężeniu, możemy uniknąć zatrucia organizmu lub długotrwałego narażenia na niekorzystne oddziaływanie substancji szkodliwych. Skutecznym sposobem na uchronienie się przed negatywnymi skutkami chemikaliów, jest stosowanie środków ochrony osobistej.

Maski, rękawiczki, kombinezony, okulary

Na rynku możemy znaleźć wiele produktów, dedykowanych specjalnie dla branży lakierniczej. Odpowiednio zaprojektowane maski z filtrami mogą ochronić użytkownika przed substancjami szkodliwymi o stężeniu nawet 10-krotnie większym niż panujące w lakierni. Maska lakiernicza powinna być stosowana każdorazowo przy styczności z lakierami i rozpuszczalnikami – nie tylko przy rozpylaniu, ale także przy mieszaniu farb.

Nieodłącznym atrybutem każdego lakiernika powinny stać się także gogle i rękawice, które ochronią skórę oraz oczy przed rozpryskami. Przy pracy nie powinniśmy także zapominać o kombinezonie malarskim.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Stosowanie się do powyższych wskazówek, powinno stać się kodeksem pracy każdego lakiernika. Regularne użytkowanie środków ochrony osobistej to nie tylko wymóg BHP.

Przede wszystkim jest to skuteczny sposób ochrony własnego zdrowia.

Współczesne maski, gogle i kombinezony wykonane są z miękkich i lekkich materiałów. Nie utrudniają one więc pracy ani nie ograniczają ruchów. Korzystanie z nich przestało już być niemiłym obowiązkiem. Duża dostępność tych produktów oraz niewielka w stosunku do wartości cena ułatwi wprowadzenie nawyku ochrony własnego zdrowia w codziennej pracy.

Redakcja spytajmechanika.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *