Zabezpieczenie towarów w transporcie odgrywa istotną rolę podczas transportu konkretnego załadunku z punktu A do punktu B. Musi zostać on zabezpieczony w taki sposób, aby nie stwarzał zagrożenia dla innych uczestników ruchu, podczas transportu, a jednocześnie nie został on w żaden inny sposób uszkodzony w sposób mechaniczny. Jak go zabezpieczyć? Propozycji jest wiele, zacznijmy od opisania tych najbardziej skutecznych zabezpieczeń.
Jak dobrać zabezpieczenie do towaru?
Zabezpieczenia zależą w dużej mierze od załadunku, który znajduje się na naczepie. Kręgi, czyli zwinięta blacha, która może ważyć nawet około 2 ton. Zwykle zabezpiecza ją się pasami. Każdą z osobna. Pasy napina się do granic możliwości sprawiając, iż wcześniej wymienione kręgi nie mają żadnej możliwości aby z nich „wypaść”. Ich odpowiednie wiązania są zwykle kontrolowane przez policję lub straż graniczną. Za ich nieposiadanie czy też nieodpowiednie założenie grążą wysokie kary pieniężne.
Jak zapakować towar?
Kolejny temat to odpowiednie pojemniki, które są niezbędne przy transporcie, zwłaszcza takich komponentów, których jest sporo i do tego są niewielkiej wielkości. Najbardziej znane są opakowania metalowe zwane GB inaczej giterboxami. Za pomocą nich jesteśmy w stanie w bezpieczny sposób przetransportować konkretny towar. Pojemniki te są zazwyczaj wykonane z szarego koloru. Istnieją również na rynku ich mniejsze odpowiedniki zwane 1/2 szare lub zielone.
Kolejny przykład to palety. Rozróżniamy trzy główne. Palety zwykłe, euro oraz CHEP. Najdroższe z wymienionych wcześniej palet są palety CHEP – są najtrwalsze w kolorze niebieskim z grafiką CHEP na przynajmniej jednej z nóżek palety. Palety euro – zwykle są wyprodukowane z grubych desek – za pomocą nich zdecydowanie lepiej i łatwiej rozładowuje się samochody. Z kolei palety jednorazowe jak sama nazwa wskazuje to jednorazówki, które po pierwszym rozładunku są absolutnie nie do wykorzystania przy kolejnych.
Kolejnym przykładem opakowań są kartony oraz kaletki. Zwykle są to plastikowe pojemniki, które wykorzystuje się przy transporcie niezwykle małych elementów. Zazwyczaj układa się je na paletach CHEP zakrywając deklem CHEP i spinając czarnymi pasami, które sprawiają, że tak zabezpieczony towar tworzy całość.
Najgorsze rozwiązanie podczas pakowania towaru jest umieszczenie w dużym kartonie komponentów na jednorazowej palecie. Nie dość, że ze strony wózkowego samo załadowanie towaru jest niezwykle trudne, to co mają powiedzieć osoby, które będą rozładowywać ów towar. Lepiej w takim przypadku zainwestować w paletę euro, jeśli dany towar ma zostać spakowany do kartonu, zwłaszcza jeśli komponent sam w sobie jest dosyć ciężki.
Przy wysyłce wyrobów gotowych pod postacią układów oddechowych warto stosować się do zaleceń klienta. Mamy do dyspozycji wiele możliwości np. pakowanie do pojemników metalowych lub plastikowych oczywiście mając na uwadze zasady bezpiecznego pakowania. To samo tyczy się załadunku na samochody ciężarowe. Wszystkie niezbędne informacje w tej sprawie można znaleźć w sieci lub u producentów wymienionych wcześniej pojemników.