W związku z rozpoczęciem się sezonu wiosennego, trzeba przygotować nasze samochody na wymianę opon. Możemy skorzystać z serwisów samochodowych, które wykonają taką usługę. W dzisiejszych czasach jest duży wybór mechaników samochodowych, warto zapoznać się z kosztami, jakie będziemy musieli ponieść za taką usługę.
Wymiana opon – samodzielnie czy nie?
Wymiana opon w aucie co prawda nie jest skomplikowaną czynnością, aczkolwiek warto skorzystać z fachowej pomocy. Czas wymiany opon zależny jest od pojazdu oraz rodzaju koła. Kiedy przyjedziemy do warsztatu samochodowego z pełnymi kołami to średni czas wymiany będzie wynosił około 20 minut. Jeśli stwierdzisz, że sam wymienisz opony w aucie pamiętaj o kilku kluczowych zasadach. W samochodzie nie powinno być pasażerów, silnik powinien być wyłączony, hamulec ręczny zaciągnięty. Następnie luzujemy śruby w każdym z czterech kół, ale jeszcze ich nie wyciągamy. Podnosimy samochód za pomocą podnośnika hydraulicznego. Po podniesieniu, wyciągamy śruby i zdejmujemy koła. Nowe koła umieszczamy w miejsce poprzednich, dokręcamy każdą z śrub.
Opuszczamy samochód i nakładamy felgi na opony.
Profesjonalna wymiana opon – co dalej?
Teraz pozostaje nam nic innego, jak tylko cieszyć się z jazdy samochodem. Nowe opony powinny być odpowiednio napompowane, zmniejszy tu zużycie paliwa, dzięki czemu nasz jazda będzie bardziej ekonomiczna. Napompowane opony muszą być dobrze wyważone, każda z opon powinna zawierać takie samo ciśnienie. Zapewni to bezpieczeństwo a nasz samochód zachowa stabilną pozycję na drodze. Gdzie można napompować opony ?
Pierwszym miejscem ogólnodostępnym dla wszystkich osób, jest to stacja benzynowa, gdzie możemy napompować nasze opony za pomocą kompresora. Również można kupić urządzenie przenośnie, które będziemy mieli cały czas pod ręką, w domu. Kiedy zdecydujemy się na wymianę opon u mechanika warto poprosić o napompowanie opon. W warsztatach samochodowych posiadają odpowiednie urządzenia, przeznaczone do takich czynności.
Firmy transportowe posiadają zaplecze w postaci własnych serwisantów, którzy pracują często daleko od domu, pomagając w naprawie uszkodzonych samochodów, ciężarówek.
Praca zawodowego kierowcy jest wymagająca uwagi i ciągłego skupienia, lecz zawsze oferuje inne wyzwania, przez co nie jest monotonna. Skierowana jest głównie do pasjonatów czterech kółek i ludzi szukających przygód. W takiej pracy trzeba sobie radzić z samotnością, ponieważ większość czasu spędzamy jadąc z punktu a do punktu b. Niekiedy kierowca zawodowy jest poza domem nawet kilka tygodni, to uciążliwe dla rodzinny i najbliższych przyjaciół. Jednak praca kierowcy zawodowego jest bardzo dobrze opłacana i pozwala zwiedzić ciekawe zakątki świata. Oczywiście przez te kilka tygodni, w których jesteśmy poza domem, kabina ciężarówki staje się naszym głównym miejscem odpoczynku. Niezależnie od warunków pogodowych kierowca musi prowadzić, żeby dowieźć ładunek do celu. Często jest to wyścig z czasem co powoduje dodatkowe obciążenie psychiczne. Praca kierowcy nie jest dla wszystkich, naprawdę trzeba mieć zamiłowanie do wykonywania tego zawodu.