Jednym z podstawowych zadań, jakie są stawiane przed projektantami samochodów osobowych, jest znalezienie idealnego kompromisu pomiędzy bezpieczeństwem a wyglądem. Z jednej strony inżynierowie muszą tworzyć swoje projekty tak, aby spełniały one wszystkie normy narzucane przez prawo, a z drugiej strony tak, aby design ich dzieł wnosił coś nowego do tego, jak projektuje się samochody osobowe i trafiał w gusta potencjalnych klientów.
Jednym z dobrych przekładów części, w której znalezienie takiego kompromisu jest kluczowe są lampy tylne samochodowe. Z jednej strony muszą one spełniać cały szereg funkcji jasno określonych przez przepisy ruchu drogowego, a z drugiej, są jedną z części samochodu, która jako pierwsza rzuca się w oczy i przez to mocno wpływa na to, jak samochód jest odbierany jako całość.
Bezpieczeństwo – najważniejszy element
Podstawowymi zadaniami, jakie są stawiane przed tylnymi lampami samochodowymi są oznaczanie pozycji samochodu tak, aby inni użytkownicy ruchu drogowego mogli dokładnie wiedzieć, gdzie ten samochód się znajduje. Taka wiedza o aktualnej sytuacji jest bardzo ważna, ale ważne jest też, aby inni kierowcy byli w stanie przewidzieć, co opisywany samochód zrobi w najbliższej przyszłości. Taka komunikacja jest możliwa dzięki kierunkowskazom, które jak ich nazwa podpowiada, wskazują kierunek, w którym samochód będzie się poruszał, światłom stop, podpowiadający, że samochód zwolni, czy świetle, które wskazuje, że samochód ma wybrany bieg wsteczny.
Design – to, co na drugim miejscu
Ciekawy design lamp tylnych projektantom udaje się uzyskać najczęściej przez wykorzystanie nietypowych kształtów i form, czy też nowoczesnych technologi. Projektanci nie mogą jednak zbytnio dawać się ponieść fantazji, ponieważ wygląd nowego modelu danej marki musi nawiązywać stylistyką do wcześniejszych modeli tak, aby przeciętny kupujący był w stanie bez większego zastanowienia się stwierdzić, kto może być producentem danego samochodu.
Materiał zewnętrzny