Jak wybrać samochód używany?

Jakie są zalety zakupu pojazdu używanego? Czy w ogóle warto decydować się na taki krok? Co należy wiedzieć, zanim wybierzesz samochód? Pytania te potrafią spędzić sen z powiek. Niezależnie od tego, jaką kwotę inwestujemy, chcemy mieć pewność, że zakup nie pociągnie za sobą negatywnych konsekwencji. Nikt nie chciałby, aby zawiódł go własny samochód w najmniej oczekiwanym momencie. Każdemu również zależy na bezpieczeństwie.

Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze używanego auta?

Pierwszym krokiem, jaki podejmujemy tuż po podjęciu decyzji o zakupie używanego auta, jest przegląd ogłoszeń. Powinniśmy zwracać uwagę na te, w których oferta jest przedstawiona szczegółowo. Sprzedawca powinien także zamieścić co najmniej kilka fotografii. Oczywiście nie wszyscy sprzedający będą uczciwi i nie napiszą wprost, jakie wady na pojazd. Dlatego kolejnym rokiem, który musimy podjąć, jest wykonanie telefonu do ogłoszeniodawcy. Należy zapytać o stan techniczny auta, jego przebieg, historię napraw oraz wszystkie inne kwestie, które nas nurtują. Sprzedawca powinien odpowiadać szczegółowo i bez wahania.

Jeśli któryś samochód szczególnie nas zainteresował, umawiamy się na oględziny. Podczas spotkania powinniśmy dokładnie obejrzeć samochód, zwracając szczególną uwagę na uszkodzenia lakieru (to przydatny może okazać się tzw. miernik lakieru). Wady tego rodzaju mogą bowiem świadczyć o przebytym kolizjach. Uczciwy sprzedawca powinien otwarcie przedstawić nam historię pojazdu. Wszyscy wiemy przecież, że zakup używanego samochodu wiąże się z pewnym ryzykiem, a nam zależy na zdrowiu i życiu naszej rodziny.

Drobiazgi, na które trzeba spojrzeć

Koniecznie należy również sprawdzić stan gałki do zmiany biegów. Jeśli wydaje się ona przetarta, warto zastanowić się, czy sugerowany przez sprzedawcę przebieg jest rzeczywiście prawdziwy. Oczywiście przebieg samochodu to nie jest jedyne kryterium zakupu. Czasami warto wybrać auto z większym przebiegiem, ale bardziej zadbane i bezkolizyjne. Dlatego koniecznie zajrzyj pod maskę. Sprawdź stan silnika, zobacz, czy nie ma wycieków. Upewnij się, czy naprawy zostały przeprowadzone w sposób profesjonalny. Sprawdź też stan hamulców, poziom płynów eksploatacyjnych, opon. Nie obawiajmy się również zajrzeć pod samochód. Dla naszego bezpieczeństwa nie zwykle istotny jest stan zawieszenia. Niepożądana jest zbytnia korozja, która osłabia strukturę auta.

Co jednak zrobić, gdy nie znamy się zbytnio na samochodach? Najlepszym rozwiązaniem będzie poproszenie zaufanej osoby, która posiada większą wiedzę od nas, aby pojechała z nami obejrzeć pojazd. Jeżeli nikogo takiego nie znamy, zawsze możemy poprosić o pomoc naszego mechanika. Przed dokonaniem zakupu warto również udać się na stację kontroli pojazdów wybraną przez nas samych lub naszego mechanika (niekoniecznie zaś tą, którą proponuje sprzedawca).

Oczywiście warto mieć oczy otwarte i być czujnym, jednak na szczęście jest całkiem sporo prawdomównych sprzedawców, którzy dodatkowo posiadają wieloletnie doświadczenie i wiedzę oraz będą nam służyć dobrą radą.

Redakcja spytajmechanika.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.