Jak dbać o felgi aluminiowe?

Warto mieć świadomość, że felgi aluminiowe, jaki element koło przyjmują na siebie bardzo duże ilości nieczystości, do których należy zaliczyć sadza czy płyn z klocków hamulcowych. Nie wszyscy mają jednak świadomość jak dbać o felgi.

Należy zdawać sobie sprawę, że mycie felg jest zdecydowanie trudniejszym zadaniem niż mogłoby się wydawać. Wymaga bowiem od użytkownika zachowania właściwych reguł, a także zastosowania odpowiednich preparatów.

Jak przygotować felgi do mycia?

Ponadto przed rozpoczęciem mycia zalecane jest upewnienie się czy felgi będą wystudzone. Nie jest bowiem możliwe przystąpienie do wszystkich zabiegów związanych z pielęgnacją po dłuższej jeździe samochodem.

Koniecznie trzeba także zaznaczyć, że alufelgi odbierają ciepło, które jest generowane przez elementy cierne układu hamulcowego. Trzeba także wspomnieć, że rozgrzane obręcze w wyniku oddziaływania chłodzenia mogą ulec deformacji. Nie jest również rekomendowane polewanie zimną wodą rozgrzanych tarcz hamulcowych, które mogą niestety w rezultacie się odkształcić.

Warto również wiedzieć, że zarówno zachowanie połysku, jak i satysfakcjonującego wyglądu w odniesieniu do obręczy ze stopów aluminium będzie wymagało od użytkownika praktycznie takiej samej pielęgnacji, co nadwozie samochodu.

Czym najlepiej myć felgi?

Nie wszyscy również zdają sobie sprawę, że jako środek myjący do kół bez żadnego problemu można wykorzystywać wodę oraz naturalne detergenty. Można także zdecydować się na zastosowanie specjalnych środków służących do pielęgnacji, a także czyszczenia felg aluminiowych. Z kolei sięgnięcie przez użytkownika po inne preparaty będzie wiązało się z ryzykiem utraty gwarancji na powłokę lakierniczą alufelgi, ponieważ mogą wykazywać się zbyt żrącym charakterem.

Rekomendowane jest również zwrócenie uwagi na to czy produkty, które są dedykowane do czyszczenia felg aluminiowych dostępne są w dwóch odmianach, czyli zarówno do felg nielakierowanych i lakierowanych. Warto mieć świadomość, że jest to bardzo duża różnica, ponieważ skład wspomnianych preparatów będzie się od siebie wyraźnie różnił. Nie jest także zalecane stosowanie ich zamiennie.

Należy również zaznaczyć, że stosowanie dedykowanych preparatów nie będzie oznaczało dowolności jeżeli chodzi o ich stosowanie na wspomnianych produktach. Rekomendowane jest również przestrzeganie wskazówek znajdujących się w instrukcji ich stosowania.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że nawet specjalistyczne preparaty nie powinny być zbyt długo pozostawiane na powierzchni lakierniczej felgi. Ponadto praktycznie zawsze po procesie czyszczenia koła rekomendowane jest bardzo szczegółowe spłukanie większą ilością wody uwzględniając najtrudniej dostępne przestrzenie.

Koniecznie trzeba sobie uświadomić, że złym rozwiązaniem będzie mycie felg za pomocą myjek ciśnieniowych, ponieważ stosowane bardzo wysokie ciśnienie może doprowadzić do odprysków czy złuszczania warstwy lakieru. Ma to bardzo istotne znaczenie przede wszystkim w obręczach, które posiadają zarysowania lub różnego rodzaju mikropęknięcia na powierzchni lakieru.

Redakcja spytajmechanika.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *