Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Dlaczego wymiana filtra powietrza jest tak ważna?

13 kwietnia 2023 wymiana filtra powietrza


Prawidłowe funkcjonowanie pojazdu jest uzależnione od stosowanych filtrów samochodowych. Są one niezbędne do ochrony najważniejszych części przed dostaniem się do nich zanieczyszczeń, kurzu i piasku. Dzięki temu nie docierają one do silnika i kabiny auta, a to sprawia, że samochód jest bardziej odporny na usterki i awarie mechaniczne.

Budowa filtru powietrza

Budowa filtru powietrza samochodowego jest dość prosta. Składa się on z obudowy, w której zazwyczaj umieszczone są dwie części. Jedna z nich to filtr z włókniny lub innego materiału, który ma za zadanie wyłapywanie najdrobniejszych cząsteczek brudu i kurzu. Druga część to wkład aktywny, który zapobiega przenikaniu do silnika zanieczyszczeń zawierających substancje toksyczne. Wkład aktywny składa się z węgla aktywnego, który pochłania szkodliwe substancje i uniemożliwia dostanie się ich do silnika. 

filtry powietrza

Rodzaje filtrów powietrza

W autach instaluje się kilka różnych typów filtrów powietrznych.  Przeważnie tego rodzaju części eksploatacyjne dzieli się ze względu na materiał, z którego zostały wykonane.

Rodzaje filtrów powietrza:

  • papierowe;
  • papierowe z włókniną;
  • włóknina poliestrowa;
  • włóknina nasączona olejem o zwiększonej chłonności pyłów.

Włóknina nasączona olejem okazuje się mieć największą zdolność filtracyjną wynoszącą 1000 g/m3, podczas gdy filtry powietrza wykonane z plisów papierowych mają zdolność na poziomie 200 g/m3. Można wnioskować, że najlepsze filtry do oczyszczania powietrza powinny być wykonane z materiałów sztucznych. 

Filtr powietrza jako element prawidłowego działania silnika

Niezbędnym elementem prawidłowego działania silnika, jest filtr powietrza. Jego zadanie polega na usuwaniu zanieczyszczeń z powietrza dostarczanego do jednostki napędowej. Dzięki temu zabezpieczane są wszystkie elementy silnika, przede wszystkim przed zużyciem oraz zatkaniem. 

Wysokiej jakości filtr powietrza zapewnia wydajną i efektywną pracę silnika. Co więcej, utrzymanie go w dobrym stanie jest bardzo istotne, ponieważ nieprawidłowa konserwacja może doprowadzić do zmniejszenia mocy motoru napędowego, a także do wygenerowania wyższych emisji szkodliwych substancji.

Oznaki awarii filtra powietrza

Na jakiej podstawie stwierdzić, że filtr powietrza w Twoim aucie wymaga wymiany? Oznaki awarii mogą obejmować:

  • zwiększone zużycie paliwa,
  • zwiększone zanieczyszczenia wydechowe,
  • nierównomierną pracę silnika,
  • wyciek oleju,
  • zwiększone zużycie oleju,
  • uszkodzenie silnika. 

W miarę upływu czasu zanieczyszczenia będą gromadzić się w filtrze powietrza i ograniczać jego przepływ, co powoduje obniżenie wydajności silnika. Jeśli ten element eksploatacyjny nie będzie regularnie wymieniany, może to prowadzić do poważnych problemów silnika, takich jak uszkodzenia korbowodu. Dlatego ważne jest, aby wymieniać filtr powietrza regularnie, co pozwoli zapobiec poważnym uszkodzeniom jednostki napędowej.

awaria filtra powietrza

Wymiana filtrów powietrza – jak wygląda?

Filtry powietrza należy dopasować do konkretnego silnika i modelu samochodu. Przy wyborze filtra, zwróć uwagę na jego przepustowość. Jeśli parametr nie będzie dostosowany do wymagań auta, system filtrowania może działać nieprawidłowo.

Wymiana filtra nie jest skomplikowana. Najpierw należy zlokalizować plastikową puszkę z boku silnika, zdemontować ją ostrożnie i oczyścić odkurzaczem lub mokrą szmatką. Filtry są zazwyczaj jasne, dzięki czemu można wzrokowo ocenić jego zanieczyszczenie. Wyjmij filtr i wymień go na nowy (jeżeli jest zużyty). Po zamontowaniu sprawdź szczelność rury dolotowej. Następnie odpal silnik i sprawdź, czy pracuje równo.

Szukasz fachowej pomocy? Znajdź w Częstochowie sklep Arko, który pomoże Ci w wyborze tej części.

Podnośnik koszowy we Wrocławiu

Redakcja spytajmechanika.pl

Dla każdego fana motoryzacji - spytajmechanika.pl to zbiór najciekawszych materiałów o autach, transporcie i mechanice. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi kategoriami i wkroczenia do innego świata!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

silniczki do wycieraczek
lampy tylne
Świece zapłonowe

Jesteś zainteresowany reklamą?