Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Zalety poduszek pneumatycznych

7 stycznia 2021 Zalety poduszek pneumatycznych

Siłownik mieszkowy należy do grupy siłowników pneumatycznych. Stanowi on jeden z wariantów budowy siłowników na sprężone powietrze. Ten rodzaj napędu powietrza wykorzystywany jest do pracy w różnych branżach. Zapewnia wydajne rozwiązanie umożliwiające unoszenie elementów o zróżnicowanej wadze.

siłownik mieszkowy do ponoszenia auta

Poduszki pneumatyczne dobiera się do danego zastosowania poprzez określenie wartości parametrów dla nich charakterystycznych. Najważniejsza cecha, czyli średnica mieszka, odpowiada za określenie możliwej do podniesienia wartości ciężaru przedmiotu. W dalszej kolejności określa się wysokość, wyznaczaną przez skok, którą ma osiągnąć unoszony element. Ten parametr wpływa również na liczbę mieszków w siłowniku. Przy wyborze siłownika wskazuje się również na rodzaj montażu napędu. Wyróżnia się model poduszki powietrznej rozbieralny oraz nierozbieralny. Każdy siłownik mieszkowy może być wykonany w wersji z jedną, dwiema lub trzema fałdami. W zależności od liczby obecnych fałd, poduszki mogą być instalowane w obszarach o różnych wymiarach. Dla przykładu, wariant nierozbieralny, zarówno jedno jak i dwufałdowy można umieścić w miejscu, gdzie dostępne jest między 160 a 570 mm miejsca, natomiast w przypadku siłownika o trzech fałdach potrzeba od 345 do 570 mm.

poduszka pneumatyczna do naprawy auta

Poduszki na sprężone powietrze działają z instalacjami pneumatycznymi stosowanymi w gałęziach przemysłu. Są to najczęściej układy w przemyśle spożywczym, drzewnym, morskim, a także w technologii taśmowej bądź w przetwórstwie. Siłowniki mieszkowe przeznaczone są do pracy w ciężkich warunkach, co sprawia, że mogą być wykorzystywane nawet w obecności pyłu, osadu lub innych zanieczyszczeń. Poduszka pneumatyczna jest bezobsługowa.

silownik pneumatyczny mieszkowy

Siłowniki mieszkowe posiadają wiele zalet, które wpływają na ich częste stosowanie. Jedną z takich głównych cech są ich rozmiary. W porównaniu do najbardziej znanych rodzajów siłowników pneumatycznych, mają one mniejszą wysokość. Dostępne są również modele płaskie. Wersję mieszkową można również wykorzystać do aplikacji znajdujących się pod katem nawet 30°. Dopuszcza się również przesuwanie siłownika w częściach łączących. Jednak takie przemieszczenie może wynieść maksymalnie 30 mm, co jest zasługą elastyczności bocznej materiału. Ważne jest, że do pracy realizowanej w przemieszczeniu bocznym nie wymagane są specjalne połączenia, a montaż jest łatwy i przeprowadzany w stanie bezciśnieniowym. Poduszki reagują od razu na zmianę ciśnienia, bez poślizgu czy tarcia. Nie posiadają one uszczelnień ślizgowych, co nie wpływa na możliwość ich zbyt szybkiego zużycia.

poduszka pneumatyczna w instalacji

Siłowniki mieszkowe pracują głównie w układach pneumatycznych. Są przystosowane do działania ze sprężonym powietrzem, jednak możliwe jest także ich wykorzystanie z gazami takimi jak azot. Ponadto, dopuszczalna jest także praca z czynnikami hydraulicznymi jak na przykład glikol lub woda.

Dzięki swojej żywotności siłowniki mieszkowe są tańsze w utrzymaniu oraz eksploatacji niż standardowe modele. Ponadto, obciążenia dynamiczne czy warunki zewnętrzne nie wpływają na funkcjonowanie poduszki pneumatycznej.

Siłowniki mieszkowe są trwałym rozwiązaniem, które dzięki swojej budowie mogą być wykorzystywane w trudnym środowisku. Są niewielkie, a jednocześnie odznaczają się wyjątkową żywotnością i niskimi kosztami, co wpływa na ich popularność w różnych branżach.

Kółka przemysłowe skrętne

Redakcja spytajmechanika.pl

Dla każdego fana motoryzacji - spytajmechanika.pl to zbiór najciekawszych materiałów o autach, transporcie i mechanice. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi kategoriami i wkroczenia do innego świata!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

wycieraczki samochodowe
Toyota Corolla w korzystnym leasingu
prawo jazdy

Jesteś zainteresowany reklamą?