Samochody elektryczne – zalety i wady

Coraz większą popularnością cieszą się samochody elektryczne. Niektórzy uważają nawet, że w przeciągu najbliższych kilkudziesięciu lat na dobre wyprą one „tradycyjne” pojazdy motoryzacyjne. A jest to jak najbardziej możliwe. Samochód elektryczny to doskonała alternatywa dla zwykłego auta. Mimo iż do ich zakupu namawiają wszyscy ich producenci, sami kierowcy wciąż nie wiedzą, czy rzeczywiście warto w nie inwestować. To jak z nimi jest naprawdę?

Co można zyskać, a co stracić na zakupie samochodu elektrycznego?

Pojazdy napędzane elektryczne z całą pewnością są czymś, co można uznać za ekologiczne. Jest to jedna z ich głównych i najczęściej wymienianych zalet. Mimo iż nie każdy kierowca przejmuje się losem naturalnego środowiska, to jednak wszyscy powinni zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli nie zadbamy o nasz świat teraz, on po prostu w najbliższym czasie umrze, co powoli dzieje się na naszych oczach. Elektryczne pojazdy nie wydzielają spalin i tym samym nie wprowadzają do środowiska trujących związków. Nie emitują praktycznie żadnych zanieczyszczeń, dzięki czemu są niemalże w stu procentach nieszkodliwe dla naturalnego środowiska. Wiąże się to również z ich wyższym bezpieczeństwem. Nie ma bowiem takiej możliwości, aby pojazd elektryczny wybuchł na skutek kolizji czy poważniejszego wypadku drogowego, podczas gdy ze zwykłymi autami czasami tak się dzieje. Można więc śmiało powiedzieć, że zakup pojazdu elektrycznego jest opłacalny zarówno dla natury, jak i dla samego kierowcy. Wszyscy na nim zyskują, a nikt nie traci.

Kolejną, dla niektórych jeszcze ważniejszą zaletą aut elektrycznych jest ich wysoka funkcjonalność i niska awaryjność. Właściciele takich pojazdów zazwyczaj nie mają z nimi żadnych problemów. Nie ulegają one bowiem awariom, a przynajmniej występują one rzadziej niżeli w przypadku standardowych aut na paliwo. Samochody elektryczne o dziwo wyróżniają się prostą konstrukcją. Nie wymuszają na kierowcy regularnego wymieniania filtrów, dzięki czemu łatwiej można o nie dbać i je poprawnie użytkować. Sama jazda takim pojazdem również potrafi sprawić znacznie większą przyjemność. Z obsługą aut elektrycznych bez problemu poradzą sobie nawet mniej wprawni i niedoświadczeni kierowcy. Są one bardzo intuicyjne. Niemalże same dają się prowadzić. A dzięki temu, że ich obsługa nie wymaga posiadania jakichś specjalnych umiejętności, stają się bardzo bezpiecznymi pojazdami, które dbają o to, by na drogach rzadziej dochodziło do kolizji.

Czy samochody elektryczne mają wady?

Z tego wszystkiego można by było wywnioskować, że samochody elektryczne wad po prostu nie mają. A jednak i one się znajdą. Tą najważniejszą, która wiele osób odciąga od inwestycji w samochód elektryczny, jest wysoka cena pojazdów. Póki co są one znacznie droższe od standardowych aut. Mimo iż inwestycja może się dość szybko zwrócić, gdyż samochody elektryczne wykazują się niższymi kosztami eksploatacji, to jednak mało kogo stać na to, by za jednym zamachem wydać kilkaset tysięcy złotych na auto. A tyle właśnie kosztują elektryczne samochody.

Redakcja spytajmechanika.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *