Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Rejestracja samochodu

14 marca 2020

Niezależnie od tego, czy auto nabywamy w salonie czy kupujemy używane, ciąży na nas obowiązek jego rejestracji. A to wiąże się z wieloma papierami, składaniem wniosków i dokonywaniem stosownych opłat. Niektórych z nas takie działa mogą przyprawić o ból głowy. Zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z urzędami. Panie pracujące w placówkach publicznych często bywają niemiłe i nie wykazują chęci pomocy. W związku z tym na wszystkim musimy polegać sami. Musimy być czujni na każdym etapie działania. Podpowiadamy, jak zarejestrować samochód, żeby nie zwariować.

Rejestracja używanego samochodu

Najtrudniej będzie w przypadku auta używanego. Konieczne stanie się wypełnienie odpowiedniego wniosku o przerejestrowania auta. Mamy na to 30 dni. Wniosek możemy złożyć osobiście, w odpowiednim dla naszego miejsca zamieszkania, Wydziale Komunikacji, albo przez internet. Niezależnie od tego, jaką opcję wybierzemy, wypełnienie dokumentu jest proste. Wymaga bowiem podania podstawowych informacji, takich jak numer VIN samochodu, daty umowy czy numerów rejestracyjnych. Musimy podać również markę i rodzaj silnika, a także wpisać swoje podstawowe dane.

Tak przygotowany wniosek należy jeszcze opatrzyć dodatkowymi załącznikami. Mogą to być skany oraz zdjęcia w przypadku tablic rejestracyjnych. Dołączyć trzeba umowę kupna – sprzedaży, kartę pojazdu, dowód rejestracyjny oraz wspomniane powyżej tablice rejestracyjne. Jeśli jednak zapomnimy o jakimś załączniku to urząd się z nami skontaktuje. Będziemy musieli wówczas osobiście uzupełnić wszystkie braki.

Po prawidłowej rejestracji otrzymamy od urzędu informacji o pozwoleniu czasowym. Będzie ono ważne przez maksymalnie 30 dni, do czasu aż uzyskamy prawidłowy dowód. Razem z dowodem otrzymujemy wówczas decyzję o rejestracji auta oraz kartę pojazdu. Pozwolenie czasowe należy wówczas zwrócić, dodatkowo urzędnik poprosi nas o pokazanie aktualnej polisy OC.

Ile kosztuje rejestracja samochodu?

Niezwykle istotne są tutaj koszty. W przypadku samochodu używanego cały proces rejestracji kosztował nas będzie 180,50 zł. W ramach tych opłat mieścić się będą: tablice rejestracyjne, dowód rejestracyjny, nalepki oraz pozwolenie czasowe. W niektórych przypadkach poniesiesz także koszty pełnomocnictwa, czyli 17 zł. Jeśli zaś jesteś zwolennikiem indywidualnych tablic rejestracyjnych, to będziesz musiał sporo dopłacić. Koszt takiej tablicy to około 1000 złoty.

Ubezpieczenie OC od wcześniejszego właściciela możemy przepisać na siebie. Wystarczy, że w odpowiednim terminie skontaktujemy się z ubezpieczycielem i dokonamy przeniesienia. Polisa zostanie również prawidłowo przeliczona. W przypadku, gdy kupiliśmy auto od doświadczonego kierowcy, to nasza składka może sporo wzrosnąć. Jednak nie ma obowiązku przepisywania ubezpieczenia. Możemy z niego zrezygnować i ubezpieczyć samochód od początku na siebie, wybierając najlepsze towarzystwo ubezpieczeniowe. W zależności w przypadku opcje te będą się od siebie różnić. Przy odpowiednich warunkach możemy liczyć na przepisanie ubezpieczenia bez konieczności podwyższania wcześniejszych składek.

przenośniki taśmowe

Redakcja spytajmechanika.pl

Dla każdego fana motoryzacji - spytajmechanika.pl to zbiór najciekawszych materiałów o autach, transporcie i mechanice. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi kategoriami i wkroczenia do innego świata!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

car wrapping

Czym jest car wrapping?

7 grudnia 2024

wycieraczki samochodowe
Toyota Corolla w korzystnym leasingu

Jesteś zainteresowany reklamą?