Umiejętność jazdy samochodem polega nie tylko na prawidłowym przemieszczaniu się ulicami z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. To także właściwy sposób wykorzystywania możliwości swojego samochodu, w zaistniałych okolicznościach, czyli warunkach na drodze.
Z pewnością każdy chciałby poruszać się samochodem w sposób jak najbardziej ekonomiczny, czyli zapewniający jak najwięcej gotówki w portfelu. W praktyce oznacza to, że należy nie tylko szukać najtańszych stacji paliw, ale również prawidłowo eksploatować auto. Ważne jest, aby jeździć ekonomicznie, ponieważ dzięki temu udaje się oszczędzać na wizytach u mechanika. Ekonomiczna jazda samochodem uwzględnia przede wszystkim taką technikę, dzięki której poszczególne podzespoły samochodu nie zużywają się zbyt szybko i nie wymagają zużycia dużych ilości płynów eksploatacyjnych.
Jak zacząć eco-driving?
Eco-driving należy rozpocząć od tankowania wysokiej jakości paliwa. Trzeba pamiętać, że od tego, czym tankujemy, zależy żywotność silnika. A zatem wybór gorszej jakości, taniego paliwa może skutkować pogorszeniem parametrów silnika, i w efekcie spowoduje dużo większe wydatki nie tylko na eksploatację, ale przede wszystkim na naprawy auta. Paliwa premium są więc zawsze dobrym wyborem.
Ekonomiczna jazda samochodem polega też na kontrolowaniu ciśnienia w oponach. Gdy jest ono zbyt niskie, wówczas auto wymaga większej siły, aby pokonać opory toczenia. Dodatkowo, bieżnik opon szybciej się zużywa, więc trzeba je częściej wymieniać. Ciśnienie w oponach warto kontrolować raz na kilka tygodni, szczególnie przed większymi podróżami. Drugim ważnym warunkiem eco-drivingu jest prawidłowe przyspieszanie i dobieranie biegów. Ruszanie z dwójki, czy dłuższa jazda na niskich biegach niestety nie działają zbyt dobrze i powodują szybkie zużywanie się podzespołów. Przyspieszając należy dbać o to, by moment przyspieszania trwał jak najkrócej, ponieważ auto spala najmniej paliwa podczas jednostajnej jazdy. Jednostajnej – co nie znaczy powolnej. Dynamiczna jazda polega głównie na mocnym wciskaniu pedału gazu podczas przyspieszania. Gdy już osiągnie się odpowiednią prędkość i warunki na to pozwalają, należy przeskoczyć na najwyższy możliwy bieg i jechać z nim jak najdłużej.
Czym tak naprawdę jest eco-driving?
Eco-driving to przede wszystkim jazda płynna – z przewidywaniem wszystkiego, co dzieje się na drodze. Obserwując okolicę uda się wyczuć, kiedy należy puścić nogę z gazu, czy kiedy można pozwolić sobie na przyspieszenie. Pozwoli to uniknąć gwałtownego hamowania czy przyspieszania. Warto też pamiętać o tym, by nie obciążać auta nadmiernie bez potrzeby. Dodatkowe obciążenie w bagażniku powoduje większe spalanie auta. Nie zawsze należy więc wozić ze sobą płyny, oleje, łańcuchy zimowe czy inne akcesoria, które przydają się tylko od czasu do czasu. Bagażnik w miarę możliwości najlepiej jest wozić pusty i załadowywać tylko w razie potrzeby. Regularne przeglądy i naprawianie drobnych usterek gdy tylko się pojawią, również są elementami ekonomicznej jazdy. To tylko tyle i aż tyle – ucząc się prawidłowo jeździć stajesz się o wiele lepszym właścicielem samochodu.